21 Ekim 2018 Pazar

Motosikletiyle kaza yapan genç sevk edildi

7 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERE DOĞRU

20 Mayıs 2015, 15:47
7 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERE DOĞRU
Mehmet İlarslan
Yapılan son anketlere göre AKP oy kaybediyor. %50 lerden %37 lere kadar düşmesinin nedenleri var. Önce adalet sonra kalkınma dediler gelinen noktada bu iki temel ilkeye duyulan güveni azaldığını görüyoruz. 13 yıl önce yolsuzluklarla mücadele edeceklerini söyleyerek seçim kazanan AKP iktidarı; yolsuzlukları örten bir görünüm yarattı 17-25 Aralıkta rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarıyla suçlanan Bakanlarını kendi oylarıyla akladı, rüşvet iddialarını soruşturan savcılar meslekten atıldı.

Deniz Feneri E.V davası ile ayrı bir güven bunalımı yaratmıştı. Asrın davası deniliyordu 7 yıl süren davada bütün sanıklar aklandı.  Ayrıca paralelci savcı ve yargıçlar var denilerek meslekten ihraç ve tutuklanmalar oldu bütün bunlara Türk yargısının iflası denilebilir mi? Yargıya güven toplumumuzda %20 lere kadar düştüyse bunu değerlendirmek lazım, Ülkemiz kalkınmada ise ne kadar zengin ve refah içinde olduğunu değerlendirmelidir. 

Son 13 yılda çok zengin mi olduk yoksa fakirleştik mi? Cebimizde paramız artı mı borçlarımız çoğaldı mı? İşsizlikte %11,2 ile rekor kırdık genç nüfusun %20 si işsiz tarım dışı işsizlik ise %13 lere dayandı resmi rakamlara göre Türkiye de bugün 3 milyon 226 bin işsizimiz var. Türk Lirasının değeri düştü yerlerde sürünüyor, Dolar ve Euro zirve yaptı dolar artışıyla birlikte fiyatlar arttı hayat pahalılığı zirve yaptı. Patates 4 Lira, Kuru soğan 3 liralık fiyatları gördü ilk defa saman ithal edildi Asgari ücretle geçinenler attı yarı aç yarı tok ay sonunu getirmek mucize oldu Fakir ve yoksullar çoğaldı. 17 milyon vatandaşımız devletten aldığı sosyal yardımla geçiniyor hale geldi 10 milyonun üzerinde yeşil kartlı vatandaşımız var. Yokluk ve işsizlik aile düzenini sarsıyor her gün neredeyse 2-3 kadın eşleri tarafından öldürülüyor son 10 yılda 5 bin 300 e yakın kadın öldürüldü. Uyuşturucu kullanımı ilkokula kadar indi son 10 yılda 17 kat arttı. Fuhuş yapan kadın sayısı 16 kat arttı, boşanmalar 28 kat arttı, toplumun %58 i banklara borçlandı. Vatandaş 7 Haziran seçimlerinde ekonomisini değerlendirecek ve ona göre seçimini yapacaktır.


Dış politikada başarısız olduk bütün komşularımızla sorunlar yaşıyoruz, bu sorunlar ve dolardaki dalgalanmalar ülkemizin ekonomik durumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Irak ile olan İhracatımız 1,2 milyar dolardan 756 milyon dolara indi. Libya bir gemimizi bombaladı kaptanını şehit etti, yıllık 2,5 milyar dolarlık ihracat ile müteahhitlerin 4,5 milyar dolarlık alacakları ve iş makinaları elden gitti. Mısıra yıllık 4 milyar dolarlık ihracatımız vardı Büyük Elçimizi geri çektik ilişkiler askıya alındı. Suriye ve İran ile komşularımız iyi sayılmaz Ermenistan ve Yunanistan’ı hiç söylemeyelim Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa birliği üyeleri Rusya da dahil Ermeni soykırımı yasasını kabul ettiler. Neredeyse Türkiye’den Tazminat ve toprak isteyecekler. Yeni Dış İşleri Bakanımız kim dersek çoğumuz tanımayız.
Ordumuza kumpas kuruldu 385 üst düzey komutanımız subayımız sahte belgelerle yıllarca hapis yatırıldı bir kısmı ordudan ihraç edildi ordu itibarsızlaştırıldı. 
İktidar memur ve işçiye, emekliye % 3 lük zamlarla kaşıkla verip kepçeyle geri aldı. Yıllık Enflasyon oranı ile örtüşmeyen zamlar işçi ve memurun belini bükmüştür. 12 yılda 12 bin 886 işçimiz çeşitli kazalarda hayatını kaybetti ilgili Bakan güzel öldüler diyebildi, sadece 2014 yılında 1886 işçimizi kaybettik gerekli önlemler alınmadığından işçi ölümleri halen devam etmektedir. 


Seçim propagandaları alanlarda hızlı bir şekilde devam etmektedir, basınımız ve medyamızı takip ediyoruz NTV, CNN TÜRK, ATV, SHOW TV ve TRT kanallarını açıyorsunuz haber programlarında ve canlı yayınlarda Başbakan ya da Cumhurbaşkanının konuşmaları uzun uzun veriliyor ayrıca Bakanların görüş ve konuşmalarına yer veriliyor canlı yayınlar bazen saatler sürüyor. Muhalefet liderlerine ise 3 er 5 er dakikalık zaman ayrılıyor. Türkiye de bundan önceki 11 Cumhurbaşkanı hiçbir zaman seçimlerde meydanlara çıkıp seçmenleri etkilememiştir. AKP li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafsızım ama gönlümde bir aslan yatıyor diyor ama gönlündeki aslanı AKP olduğunu diyemiyor. Yeminli Cumhurbaşkanımız AKP için 400 milletvekili istiyor, başkanlık sistemini savunuyor meydanlara çıkmasına karşı çıkanlara ise rest çekiyor nereye giderseniz gidin susmam! Beni meydanlardan alamazsınız diyor bu inadının nedeni acaba Başkanlık tutkusu mudur? AKP li Cumhurbaşkanı Kırıkkale de açılışını yaptığı Merkez Nur Caminin avlusunda kürsüye çıkıp siyaset yapıyor AKP ye oy istiyor. Halbuki o caminin açılışı ve ilk Teravih namazı 2011 yılında kılınmış ve Cami çoktan açılmıştır. Doğu illerinde Kürtçe Kuran-ı eline alarak alanlarda konuşma yaptı, toplu açılışlara katıldı, Cuma namazlarını kıldı. Din üzerine siyaset yapmak, saf vatandaşları etkilemek ne kadar doğrudur? Laikliğe uygun mudur? Bunun dışında devlet imkanları kullanılarak çeşitli açılışlar yapmak ne kadar doğrudur? Tartışılabilir. Toplu açılışlar seçim nedeniyle abartılmaya başlanıldı Amasya da 2005 yılında AB hibesiyle yapımına başlanılan katı atık bertaraf istasyonu hizmete girdiği 2008 yılından itibaren 5 defa açıldı. AKP li Belediye Başkanı AKP li 2 Bakan ve bir de yeni Belediye Başkanı tarafından açıldı. Halk merak ediyor, altıncı açılışı kim ve ne zaman yapacak diye. Bu açılışları abartmak halklı kandırarak etkilemek olmuyor mu? %50 lerin üzerinde oyu olduğunu iddia eden AKP nin bu telaş ve hırsı niye? Hiçbir iktidar sonsuza kadar kalamaz iktidarın başkanlık tutkusunu DYP nin eski başkanı ve eski TBMM Başkanı duayen siyasetçi Hüsamettin Cindoruk eleştiriyor; Bir kişinin sıfatı ne olursa olsun Cumhuriyetin değiştirilemeyeceğini parlamenter sistemden vazgeçilmesi önerisi nafiledir ve Anayasaya aykırıdır. Bence bu çok doğru bir tespit, nitekim Ulu Önder Atatürk’te kurduğu Cumhuriyeti Türk gençlerine emanet etmiş bunu Gençliğe Hitabesinde ısrarla belirtmiştir. 


Gelelim Muhalefete; Muhalefet bu seçimlere baştan 3 - 0 malup giriyor, iktidar devletin tüm olanak ve güçlerini kullanıyor. Medya ve yayın kuruluşları yanında ayrıca Cumhurbaşkanı da AKP için 400 milletvekili istiyor. Bence; Tayyip Bey konuştukça AKP oy kaybediyor!


CHP ye gelince emekliye vereceği iki maaş ikramiye emeklileri memnun ve mutlu etti. Bayramlara cebimizde para ile gireceğiz, kurbanımızı kesebileceğiz diye seviniyorlar. Mazotun 1.50 liraya inmesini en çok çiftçimiz istiyor ve bekliyor.


MHP nin oylarını arttırması, BDP nin seçim barajını aşması ve AKP ye verdiği emanet oyları geri alması AKP yi bu seçimde zorlayacak görünüyor. Gönlüm Askeri darbe ile Anayasaya konulan %10 luk seçim barajının kaldırılarak her oyun ve her partinin mecliste temsil edilmesi Demokrasimiz için kazanç olacaktır. Hilesiz huzur dolu sakin halkın özgür iradesini sandığa yansıyacağı demokratik bir seçimin 7 Haziranda gerçekleşmesini diliyorum.
Saygılarımla. 
Yazılarıma yorum ve eleştirilerinizi sitemizdeki yorum ve aşağıdaki mail adresime gönderebilirsiniz

Mehmet İlarslan
m.ilarslan@hotmail.com             


Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Yazılan yorumlardan sadece yorumu yazan kişi sorumludur. Bu yüzden T.C. Kurallarına aykırı yorumlar yazmayınız. Hakaret içerikli yorumlar onaylanmamaktadır.
    Yeni uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı sistemi demokrasimizi geliştirir mi ?

    ARŞİV