10 Aralık 2018 Pazartesi

Manisa'da siyaset kilitlendi bekliyor

CHP ve 36. Kurultayı

16 Şubat 2018, 18:06
CHP ve 36. Kurultayı
Mehmet İlarslan
CHP kökü Kuvay-i Milliye’ye dayanan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilk partisidir. Kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Milliyetçileridir.
1923 – 2018 95 yıllık bir geçmişi olan çağdaş demokrat ve laik bir partidir.

Osmanlını küllerinden doğan dışarıda saygın ve güçlü bir ülkenin kurulmasına katkılar sağlamıştır. 
3 – 4 Şubat 2018 de 36. kurultayını gerçekleştirdi. Ancak dağ fare doğurdu. 8 seçimdir hiç kazanamayan %26 oy oranlarında gezen vasat bir parti görünümünden çıkamadı. Kabuğunu kırıp değişim yapamadı. Bunun temelinde liderlik sorunu var. Bir liderin en az %5 - %10 oranlarında arkasından sürükleyebileceği 2 ve 5 milyon arası seçmen demektir. 


Lider ülkenin geleceği umudu ve herkesin güvenebileceği öngörülü ve sevilen bir kişi olmalıdır. 
Mevcut delege sistemiyle liderin değişebileceğini düşünmek bu sistemde imkânsızdır. Bu sistem nasıl belirlenir? Kimler belirler? Belli değil. Bu saçma sapan delege belirleme işi partinin başarısızlığı için çalışanların; parti içi iktidar olabilmelerinin önünü açan bir sisteme dönüşmüştür.  Bu durum Sayın Kılıçdaroğlu’nun 8 seçimdir sürekli kaybederken ve oy oranları %26 gezerken sürekli başkan seçilmesinin sebeplerinden biri olmuştur. 


Parti yönetiminin kazanması imkânsız tipler tarafından istila edilmesi de ayrı bir olaydır. CHP de genel başkanın değişmesi; MHP gibi ancak başkanın bir şekilde vefat etmesi halinde değişebilecek duruma gelmiş olmasıdır. 


Sanki CHP de yapılan her şey Kılıçdaroğlu’nu başkan olarak kalması için özel olarak dizayn edilmiş gibidir. Bu sistemde başarılı kadrolar, asla yönetime giremez haldedir. Bu sistem çok eleştiriliyor. Bunu rakamlarla doğrulayalım.
İşte CHP nin illere göre; son seçimde aldığı oylar ve belirlenen delege sayıları bunun en bariz örneğini CHP nin amiral gemisi Ege bölgesindeki 7 ilde toplam 2.485.000 oy alırken, 133 delege belirlenmiş, Güneydoğudan hiç vekil çıkarılamayan 7 ilde toplam 454.000 oya karşılık 206 delege verilmiştir. 


Bu durumu il il sayılar vererek daha iyi görebiliriz. 
Çanakkale 135.000 oy 8 delege verilirken,  Adıyaman 35.000 oy’a 10 delege.
İzmir 1.264.000 oy 47 delege, Kocaeli, Manisa, Isparta ve Mersin'de 1.073.000 oy toplam 84 delege
Edirne 150.000 oy 4 delege, Van 6000 oy 15 delege 
Bingöl sadece 1000 oy 5 delege (seçmen sayısı Edirne nin yarısıdır) 
Bartın 36.000 oy 4 delege, Diyarbakır 12.000 oy 20 delege 
Eskişehir 208.000 oy 20 delege, Gaziantep 150.000 oy 24 delege Hatay 307.000 oy 20 delege, 
Mardin, Şırnak, Erzurum, Iğdır ve Batman’da toplam 23.000 oy 41 delege 
Yalova 44.000 oy 4 delege, Rize 30.000 oy 6 delege 
Ankara 1.000.000 oy 57 delege Konya, Malatya, Kayseri ve Samsun’da toplam 690.000 oy a 96 delege
Düzce 37.000 oy 6 delege Yozgat 17.000 oy a 8 delege belirlenmiştir. 
Ben 15 yıldan fazla CHP de partinin üyesiyim. Lisans eğitimi aldım. Ön seçim delegesi veya ilçe kongre delegesi bile olamadım. Kimler nasıl buralara seçilir bilemiyorum. Bu sistem acil sorgulanmalıdır. 
Bu sistem Güneydoğuda hiç vekil çıkaramadığı toplam 7 ildeki oylarını çok düşük olmasına rağmen delege sayısını 200 üzerinde olması ege bölgesinde ise, 100 civarında olması düşündürücüdür. CHP bilinmeyen bir meçhule doğru gidiyor. Bu anlayışla hak ve hukuktan bahsetmek doğru olmaz. Parti içi demokrasi söylemleri de boşa çıkar. İktidara gelmesi hayal olur. Belki 8 – 9 kurultaydan sonra…
Şöyle bir geri dönüp, seçimlere ve sonuçlarına bakalım. 


- AKP nin kazandığı 2010 reformunda kemal bey seçmen kâğıdı çıkarmayı unuttu ve oyunu kullanamadı. “talihsizlik oldu” dedi. 
- 2011 seçimlerini gene AKP kazandı bu seçimlerden önce % 30 altında kalırsam “Çeker giderim” dedi. %26 da kaldı gitmedi ve istifa da etmedi. 
- 2014 yerel seçimlerini yine AKP kazandı çıkan sonucu başarısızlık olarak görmedi. 
- 2014 cumhurbaşkanlığı sistemi seçimlerini yine AKP kazanırken; CHP nin doğu ve Güneydoğuda birçok ilde seçim bölgelerinde sandık kurullarına üye veremediği ve bulunduramadığı görüldü.
Kemal bey; yenilmedik, iktidara koşuyoruz dedi ve yine istifa etmedi. 
7 Haziran 2015 genel seçimlerini yine AKP kazandı. Bu seçimler için; oylarımız düşerse istifa edeceğim demişti, oylar düştü başkan istifa etmedi. Yine zafer konuşması yaptı. İstifamı gerektirecek bir sonuç değil dedi. 
- 1 Kasım 2015 seçimlerini yine AKP kazandığında durumumuz olumlu, güzel bir seçim geçirdik dedi. Gazetecilerin istifa edecek misiniz? Sorusuna; CHP yi diğer partilerle karıştırmayın dedi.


36. kurultayda Kürtçe pankartlar asıldı. “Aşiti” denilip alkışlandı. İktidara yürüyoruz diye seslendi. Bu kadar kaybeden bir başkanı tekrar tekrar başkan seçilmesi akıl karı değildir. Acaba CHP yi birilerimi dizayn ediyor. Özellikle yerinde çakılı kalmasını sağlayan irade nedir? Bu Türkiye’nin ve Milletimizin kaderi olamaz. Kurultayda Kılıçdaroğlu’nu başkan olarak seçilmesi en çok AKP yi sevindirmiştir.


CHP yi kimler yönetiyor derseniz; hiç vekil çıkartamadığı ve oy alamadığı Doğu ve Güneydoğuda bulunan Özerkçi Kürt milliyetçileri, ikinci Cumhuriyetçiler ve bazı dinci grupları sayabiliriz. CHP içinde kıyıma uğrayan ve horlananlar Atatürkçüler Milliyetçiler ve Ulusalcılar oluyor. Süheyl Batum, E.Ülker Tarhan, Güler Ayman gibi ulusalcı ve Kuva-i Milliyeci dürüst ve namuslu vekillerimizin önü kesildi. Partiden ihraç edildi. Hiç vekil çıkaramayan Diyarbakır eski baro başkanı Sezgin Tanrıkulu ısrarla her dönem hiç seçime katılmadan kontenjandan vekil seçiliyor ve gene başkan yardımcısı oluyor.

Bu kişinin ABD den her ay  $ maaş aldığı ve şaibeli olduğu belirtildiği halde, ısrarla vekil yapılmasını anlayamıyoruz. Şu unutulmamalı ki Doğu ve Günedoğuda ırkçı ayrılıkçı özerkçi Kürtleri okumayanları AKP'ye okumuşları ise HDP'ye oy veriyor. CHP'nin bu bölgelerde yeterli seçmen ve oya sahip olmaması acilen sorgulanmalıdır.

Mart ayı başında yapılacak tüzük kurultayında bu eksiklikler göz önüne alınarak CHP'yi iktidara taşıyacak tüzük değişikliklerinin belirlenmesi seçim kazanacak kadroların partiye alınması yönünde çalışmalar yapılmalıdır.


Saygılarımla
Mehmet İLARSLAN

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Yazılan yorumlardan sadece yorumu yazan kişi sorumludur. Bu yüzden T.C. Kurallarına aykırı yorumlar yazmayınız. Hakaret içerikli yorumlar onaylanmamaktadır.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Ahmet Duman 11 ay önce yorumlandı

   Sezgin Tanrıkulu, Wikileaks belgelerinde adı TR705 olarak geçen bir CIA elemanıdır.

  Yeni uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı sistemi demokrasimizi geliştirir mi ?

  ARŞİV