21 Ekim 2018 Pazar

Motosikletiyle kaza yapan genç sevk edildi

Kaza yapan tankerden boşalan asit çevreyi ve hayvanları tehdit ediyor

Manisa ‘nın Gördes ve Akhisar ilçeleri arasındaki karayolunun 22. kilometresinde bu sabah saat 08.00 sularında son bir ay içinde ikinci tanker kazası meydana geldi.

13 Haziran 2017 Salı 14:23
Kaza yapan tankerden boşalan asit çevreyi ve hayvanları tehdit ediyor

 Manisa ‘nın Gördes ve Akhisar ilçeleri arasındaki karayolunun 22. kilometresinde bu sabah saat 08.00 sularında son bir ay içinde ikinci tanker kazası meydana geldi.

 

Kazalarda sülfürik asit taşıyan tankerlerin devrilmesi sonucu çevre de zarar görmeye devam ediyor.

Zorlu holding tarafından çalıştırılan nikel madenine sülfürik asit taşıyan tankerler günde 40 ayrı tankerle asit taşımaya bu yol güzergâhını kullanarak halen devam ediyor.

 

Zorlu Holding 2013 yılında Gördes’e 738 tonluk asit tankeri yerleştirmişti. Aliağa limanından ilçeye getirilen bu tanker günlerce medyada gündem olmuş çevre halkı ve çevrecilerin büyük protestolarına sebep olmuştu. Bu tepkilere rağmen nikel madenine yerleştirilen ayrıştırma tankeri için Bandırma limanından yüklenen sülfürik asitler Akhisar üzerinden Gördes’e getiriliyor.

 

YÖRE HALKI TEPKİLİ

Bu sabah saatlerinde meydana gelen kazanın ardından da zaman geçtikçe çevreye verilen zararda ortaya çıkmaya başladı. Kaza mahalline Çevre İl Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri intikal ederek gerekli tedbirlerin alınması için çalışmalarını sürdürüyorlar.

 


HAYVANLAR BİLE ZARAR GÖREBİLİR

Sabah saatlerinde meydana gelen kazanın hemen ardından şarampolden çevreye yayılan 27 ton sülfürik asit çevreye de büyük zarar vermiş görünüyor. Çevrede tarlaları zarar gören yöre halkı devrilen asit tankerinden boşalan sülfürik asitin kimyasal ve zehirleyici olduğuna dikkat çekerek, asitin Başlamış deresine doğru kilometrelerce akmaya devam ettiğini, devam eden Başlamış Barajı için tutulan suya karışacağını ve devam etmekte olan yağışlarla bunun etkisinin ve yayılmasının daha fazla olacağını, çevrede 2000 e yakın büyükbaş ve küçükbaş hayvanın bu sulardan içeceğini bu konuda yetkililerin acilen seferberlik ilan edilmesi gerektiğini söylüyorlar.
Haber-Mustafa Temiz - Fotoğraflar-Vedat Özel

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Yazılan yorumlardan sadece yorumu yazan kişi sorumludur. Bu yüzden T.C. Kurallarına aykırı yorumlar yazmayınız. Hakaret içerikli yorumlar onaylanmamaktadır.
    Yeni uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı sistemi demokrasimizi geliştirir mi ?

    ARŞİV