21 Ekim 2018 Pazar

Motosikletiyle kaza yapan genç sevk edildi

Ahmet Er yaşama veda etti

Manisa ‘da yaşayan 27 Mayıs 1960 darbesinin son Milli Birlik Komitesi üyesi Ahmet Er 90 yaşında hayatını kaybetti.

29 Mayıs 2017 Pazartesi 17:35
Ahmet Er yaşama veda etti
 Manisa ‘da yaşayan 27 Mayıs 1960 darbesinin son Milli Birlik Komitesi üyesi Ahmet Er 90 yaşında hayatını kaybetti.

Yaşlılığa bağlı belli koroner rahatsızlıklarından dolayı Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde tedavi görmekte olan Er bugün saat 13.00 sularında yaşama veda etti. Alparslan Türkeş liderliğindeki 14 ‘ler grubunda etkin rol oynayan Yüzbaşı rütbeli Ahmet Er’in cenazesi Salı günü Akhisar Sünnetçiler Mahallesinden kalkacak.

AHMET ER İLE İLGİLİ BİLGİLER

Ahmet Er, ilkokulu doğduğu köyde bitirdi, ortaokulu Akhisar’da tamamladı. 1947 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesinden mezun olup aynı yıl Kara Harp Okuluna girdi.

1950 yılında Kara Harp Okulundan Teğmen rütbesi ile orduya ve jandarma sınıfına katılan Ahmet Er, memleketin birçok yerlerinde ordunun çeşitli kademelerinde görev ifa etti. 27 Mayıs 1960 harekatı içinde de görev aldı. Ahmet Er, Milli Birlik Komitesi üyesi olarak hizmet etti sonra otuz sekiz kişilik Milli Birlik Komitesi üyeleri arasında meydana gelen ihtilaf sonucu yurt dışına gönderilen "Ondörtler" grubu arasında yer aldı.

13 Kasım 1960’da Libya Büyükelçiliği Devlet Müşavirliğine atandı. 1962’de yurda dönüp doğduğu köye yerleşti. 31 Mart 1965’te Alpaslan Türkeş’le birlikte Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nde (CKMP) siyasete atıldı. CKMP’nin 1969 Şubat ayında Adana’daki kongresinde MHP’ye dönüşümüyle birlikte, bu partinin 12 Eylül darbesine kadar genel başkan yardımcılığını yürüttü.

12 Eylül’den sonra, cuntanın mahkemelerinde yargılandı. Yapmış olduğu tarihi bir savunmayla darbecilere meydan okudu. Tahliye olduktan sonra uzun bir dönem siyasetin dışında kaldı.

Milli değerlere bağlı ülkücü gençliğin yetişmesi amacıyla düzenlenen konferanslara konuşmacı olarak katıldı. 7 Temmuz 1992’de Milliyetçi Çalışma Partisi’nden (MÇP) ayrılan Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının kurdukları Büyük Birlik Partisi’nde tekrar siyasete girdi.

Partinin Kurucular Kurulu üyeleri arasında yer aldı. Uzun bir dönem bu partinin genel başkan yardımcılığı görevini sürdürdü. Şairler Yazarlar Sanatseverler Derneği üyesi olan Ahmet Er, Türk-İslam kültür ve medeniyeti üzerindeki inceleme ve araştırmalarına devam ediyordu.


AHMET ER 90 YAŞINDA VEFAT ETTİ

 

Anahtar Kelimeler: Ahmet Er Vefat Akhisar

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Yazılan yorumlardan sadece yorumu yazan kişi sorumludur. Bu yüzden T.C. Kurallarına aykırı yorumlar yazmayınız. Hakaret içerikli yorumlar onaylanmamaktadır.
    Yeni uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı sistemi demokrasimizi geliştirir mi ?

    ARŞİV