13 Kasım 2018 Salı

Havalar soğuyor

Demirci Kaymakamı Mutlu Akyol'un Cumhuriyet Bayramı Konuşması

Manisa'nın Demirci ilçesinde Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yılı kutlama törenlerinde ilçe kaymakamı Mutlu Akyol anlamlı bir konuşma yaptı.

29 Ekim 2018 Pazartesi 14:45
Demirci Kaymakamı Mutlu Akyol'un Cumhuriyet Bayramı Konuşması
 Manisa'nın Demirci ilçesinde Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yılı kutlama törenlerinde ilçe kaymakamı Mutlu Akyol anlamlı bir konuşma yaptı.
Cumhuriyet kavramı ve “Ne Mutlu Türküm Diyene” ifadesi ile bu toprakları yurt edinmiş bütün insanları kucaklayan büyük Atatürk, Cumhuriyetin ilanı ile aziz vatanımız için sadece bir yönetim şekli ortaya koymamış, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesini başlatmış ve getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımıza görülmemiş bir dinamizm kazandırmıştır." diyen Akyol vatandaşlar tarafından ilgiyle dinlendi.
Kaymakam Mutlu Akyol'un Demirci'deki kutlamalar sırasında yaptığı konuşmayı Demircili vatandaşlardan gelen umumi istek üzerine tam metin olarak yayınlıyoruz.

Değerli Mesai Arkadaşlarım, Kıymetli Demircililer, Sevgili Öğrenciler:

Milletler camiası ve dünya devletler sahasında saygın varlığmızın yegâne temeli, onurumuz, ortak sesimiz ve gücümüz, sığınağımız, gerektiğinde canımızı vermeye hazır olduğumuz Cumhuriyetimizin 95. yaşı hepimize kutlu olsun!

Cumhuriyetimizin ilanı, Türk kurtuluş mücadelesinin askeri ve siyasi alanda zafere ulaşmasının bir sonucu idi. Bu başarının adı olan Türkiye Cumhuriyeti hepimize sunulmuş ve emanetimize verilmiş en büyük, en kutlu armağandır. Bu kutlu armağanı, bugünümüzü ve geleceğimizi aydınlatan parıltısıyla bir egemenlik tacı olarak başlarımıza konduran Cumhuriyet kahramanlarını, başta Cumhuriyetimizin kurucu lideri, ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun silah, siyaset ve mücadele arkadaşlarını, nice isimsiz vatan evladını minnetle, şükranla, rahmetle yâd etmek boynumuzun borcudur. Ruhları şad olsun!

Değerli Demircililer, Sevgili Gençler:

Cumhuriyet kavramı ve “Ne Mutlu Türküm Diyene” ifadesi ile bu toprakları yurt edinmiş bütün insanları kucaklayan büyük Atatürk, Cumhuriyetin ilanı ile aziz vatanımız için sadece bir yönetim şekli ortaya koymamış, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesini başlatmış ve getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımıza görülmemiş bir dinamizm kazandırmıştır. Cumhuriyetin verdiği güç sayesinde Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, bölgesindeki gelişmelerde aktif rol oynamış, “ yurtta barış, dünyada barış” düsturuyla iç ve dış tehditleri bertaraf etmesini bilmiştir.

Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet; milletin kendisidir. Türk Milleti, Cumhuriyeti ve demokrasiyi benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. Cumhuriyetimizin temel hedefi; görevlerini yerine getiren, haklarını kullanabilen, özgüveni gelişmiş, üretken bireyleri topluma kazandırmak olmuştur.

 Sevgili Demircililer;

Büyük Önder Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet; Türkiye’nin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesidir. Aydınlık yarınlara ulaşmasında en önemli güvencemiz de, Türk Milleti’nin birlik ve beraberliği, vatanını ve bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan yaşam felsefesidir. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne kadar geçen dönem; Türk Milletinin her alanda çağdaş uygarlık seviyesine yükselmek için çaba sarf ettiği ve bu uğurda yapılan çalışmaların gerek sosyal, gerek siyasal ve gerekse iktisadi alanda başarıya ulaştığı bir dönemdir. Bizlere düşen görev ise Cumhuriyetle birlikte elde edilmiş her türlü kazanımların genç kuşaklara aktarılıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet bağımsız yaşamasını sağlamaktır. Ülkemizin gelişmesi için daha çok çalışmalı, yeni kuşaklara mensubu olmaktan gurur duyacakları güçlü bir ülke bırakabilmek için birlikte çaba göstermeliyiz.

 Millet olarak,  Atalarımızdan aldığımız tarihi mirasın sorumluluğunu hisseden, bugünü kavrayan ve geleceğe ışık tutan; özgür düşünceli, ilme, irfana sahip gençler yetiştirmek mecburiyetindeyiz.

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Yazılan yorumlardan sadece yorumu yazan kişi sorumludur. Bu yüzden T.C. Kurallarına aykırı yorumlar yazmayınız. Hakaret içerikli yorumlar onaylanmamaktadır.
    Yeni uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı sistemi demokrasimizi geliştirir mi ?

    ARŞİV