14 Kasım 2018 Çarşamba

Havalar soğuyor

Ruhsatsız ve kaçak kongre merkezi başkan Selçuk'u yine manşetlere taşıdı

Demirci Belediyesinde yaşanan iddialar yine manşetlere taşındı. Mobing uygulamalarıyla devlet memurlarını emekli olmaya zorlayan ve hakkında dava açılan, açılan dava aleyhine sonuçlandığı halde yargı kararını uygulamadığı için Cumhuriyet Başsavcılığına hakkında suç duyurusu yapılan Demirci Belediye Başkanı için İçişleri Bakanlığının vermiş olduğu “Yargılanmasına gerek yoktur” kararının ardından Danıştay’a yapılan itiraz için sonuç beklenirken Başkan Selçuk’un bu defa da ormana ait araziye izinsiz girerek, ruhsatsız kaçak inşaata başladığı ortaya çıktı.

04 Mayıs 2018 Cuma 15:11
Ruhsatsız ve kaçak kongre merkezi başkan Selçuk'u yine manşetlere taşıdı
 Demirci Belediyesinde yaşanan iddialar yine manşetlere taşındı. Mobing uygulamalarıyla devlet memurlarını emekli olmaya zorlayan ve hakkında dava açılan, açılan dava aleyhine sonuçlandığı halde yargı kararını uygulamadığı için Cumhuriyet Başsavcılığına hakkında suç duyurusu yapılan Demirci Belediye Başkanı için İçişleri Bakanlığının vermiş olduğu “Yargılanmasına gerek yoktur” kararının ardından Danıştay’a yapılan itiraz için sonuç beklenirken Başkan Selçuk’un bu defa da ormana ait araziye izinsiz girerek, ruhsatsız kaçak inşaata başladığı ortaya çıktı. 

Berfin Adıcan ‘ın Manisa’nın Sesi Gazetesi’nde  “YASA TANIMIYORLAR”  başlığıyla manşetten verilen haberine göre Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk seçildiği günden beri yaptığı skandal uygulamalarından birine daha imza atmış oluyor.

Haberdeki iddialara göre adı geçen arazi ormana ait bir saha. Burada Şubat ayı sonlarında inşaata başlayan Demirci Belediyesi, Mart ayının ortalarında inşaatı yarıladıktan sonra Anadolu Ajansta yayınlanan habere göre, 09.-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında ev sahipliğini Manisa Celal Bayar Üniversitesinin yapacağı Uluslar arası bir kongre için yapmaya başladıklarını ve kongre tarihine kadar inşaatın tamamlanacağını ve adı geçen kongrenin burada yapılacağını açıkladı. Aynı haber Manisa merkezli uydudan ulusal yayın yapan Manisa Medya Televizyonunun 22. Mart.2018 günü Ana Haber bülteninde de yayınlandı. Haberin yayınlanmasının ardından kongre merkezinin yapıldığı bölgenin hassas durumlarını daha önce yaptığı haberler sonucu bilen Manisa Son Haber İnternet Haber Portalı İmtiyaz Sahibi Mustafa Temiz BİMER ve CİMER ‘e başvurarak konuyu sordu ve şikâyette bulundu.

BİMER’in resmi sürecinde yanıt veren Selçuk aslında kaçak ve izinsiz yaptığı kongre merkeziyle ilgili itirafta da bulunmuş oldu.

Haberin detaylarında da görüleceği üzere Selçuk deyim yerindeyse Kervan yolda düzülür” mantığıyla hareket ettiğini "biz inşaata başlayalım" deyip başlanıldığını, buranın ormana ait olduğunu bildiği halde bu emri vermekten çekinmediğini de ortaya koymuş oldu. Haberde ortaya dökülen belgelere göre de inşaatın aylar önce başladığı 22 Mart.2018 günü hem Anadolu Ajansın haberinde hem de Manisa Medya Televizyonunun haber bülteninde yayınlandığı, CİMER ve BİMER’e müracaat tarihinin 27.Mart 2018 olduğu, bu başvuruların ardından Demirci Belediyesinin şikâyetlerden haberdar olduğu, kaçak yapının bitmekte olduğu orman arazisi için, Orman İşletme Müdürlüğüne 2- B çalışması için resmi ilk yazısını da 29.Mart.2018 tarihinde Başkan Vekili Mustafa Ünlü imzasıyla yaptığı da ortaya çıktı.

Manisa’nın Sesi Gazetesinin 03.Mayıs.2018 tarihli sayısında yayınlanan haber şöyle;


Demirci Belediyesi’nin Eskihisar Mahallesi’ne kayıtlı 101 ada 52 parselde orman nitelikli alan olarak gözüken bölgede inşaatına başladığı Kongre Merkezi ruhsatsız çıktı… Adı sürekli mobbing iddialarıyla gündeme gelen Demirci Belediyesi’nden yeni bir skandal daha geldi. Belediye tarafından Eskihisar Mahallesi’ne kayıtlı 101 ada 52 parselde orman nitelikli alan olarak gözüken bölgede inşaatına başladığı Kongre Merkezi’nin ruhsatı olmadığı ve kaçak bir yapı inşa edildiği ortaya çıktı. Ruhsatsız olan inşaatta işçi çalıştıran Demirci Belediyesi hem işçi güvenliğini hiçe saydı, hem de kanunsuz bir çalışmaya imza attı. Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk’un imzasının bulunduğu bu belge gündemden düşmeyecek… Demirci Belediyesi, Mart ayı içerisinde Eskihisar Mahallesi’ne kayıtlı 101 ada 52 parselde orman nitelikli alan olarak gözüken bölgede Kongre Merkezi inşaatına başladı. İnşaat ruhsatı alınmayan ve imarı olmayan bölgede yapılan bu çalışma nedeniyle BİMER ve CİMER’e şikâyet yağdı. Kongre Merkezi inşaatıyla ilgili yapılan çalışmaların kanunsuz olduğunu dile getiren vatandaşların sesine kulak veren BİMER ve CİMER, konunun cevaplanması için konuyu Manisa Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğü’ne iletti. Valilik İl Mahalli İdareler Müdürlüğü ise konuya ilişkin Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk’un yazılı açıklamasını şikâyetçilere iletti.


ARAZİNİN BELEDİYEYE DEVRİNİN YAPILMADIĞINI İTİRAF ETTİ

Selami Selçuk imzalı açıklamada, “İlçemizde 9 ila 11 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan Uluslararası Bilimsel Kongre için belediyemiz tarafından 101 ada 52 parsele prefabrik kongre merkezi yapılamaya başlanmıştır. Kongre tarihine kadar arsanın orman arazisinden çıkartılması ve müteakiben inşaat çalışmalarının tamamlanması mümkün olmayacağından dolayı bir taraftan inşaat çalışmalarına başlanmış, diğer tarafından söz konusu arazinin 2B kapsamında belediyemize kazandırma girişimcilerine başlanmış ve orman idaresiyle tüm yazışmalar tamamlanmış, kısa süre içerisinde sonuçlandırılacaktır. Bu konuda yetkililerden olumlu görüş alınmıştır. Ayrıca söz konusu alan kaplıca alanıdır, üzerinde tesisler mevcuttur. Bu tesisler uzun süredir (15 yıl) orman arazisi içerisindedir” denildi.

RUHSATSIZ İNŞAATTA İŞÇİ ÇALIŞTIRIYORLAR

Demirci Belediyesi’ne 2B kapsamında devri yapılmadan ve yapı ruhsatı olmadan inşaatına başlanılan Kongre Merkezi’nde çalışan işçilerin de hakları ellerinden alınmış durumda. İşçilerin sigorta hakkı ve can güvenliği olmadan çalıştırılmasına ilişkin SGK İl Müdürlüğü tarafından bir soruşturma başlatılması bekleniyor.


CBÜ KAÇAK KONGRE MERKEZİNDE BİLİMSEL TOPLANTISINI YAPACAK MI?

Öte yandan Celal Bayar Üniversitesi’nin 9-10-11 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği Uluslararası Eğitimde Araştırma Kongresi’nin ruhsatı olmayan Kongre Merkezi’nde yapılacağı ifade edildi. Konuya ilişkin üniversitenin alacağı tutum da merak konusu oldu. Ayrıca gazeteci Mustafa Temiz’in de konuya ilişkin Demirci Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.  

ÖZEL HABER–Berfin ADICAN-

 

SICAK GELİŞME
Manisa'nın Sesi Gazetesi Demirci'de ilgiyle okundu. Manşetten verilen haberin çıktığı gazete gün içinde Demirci ilçesinde de dağıtıldı. Haberin ilçede büyük bir yankı uyandırdığı görüldü. Haberi okuyan Demircililer bu tür haberlerin vatandaşlardan kaçırıldığını söyleyerek, hukuksuz ve yasaya aykırı kim olursa olsun kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı, yasalar eşit uygulanmalıdır diyerek Selçuk'un bu yasa tanımayan icraatını kınadılar. 
Ruhsatsız ve izinsiz böyle bir işi başlatan ilgililerin yasalar çerçevesinde cezalandırılması gerektiğinin de altını çizdiler.

Manisa Celal Bayar Üniversitesinin ev sahipliği yapacağı kaçak yapıldığı ortaya çıkan merkezde yapılması düşünülen ve davetiyeleri de günler öncesinde dağıtılan, eğitim kongresinin basına ve yargıya taşınan bu aşamada yapılıp yapılmayacağı ise ilçede büyük merak konusu oldu. Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğünün yakın zamanda bu konuda karar alması bekleniyor.
TEMİZ MANİSA İDARE MAHKEMESİNE İPTAL DAVASI AÇTI

Kendisine BİMER marifetiyle resmi yazıyla cevap veren Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk hakkında Demirci Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunan sitemiz imtiyaz sahibi Mustafa Temiz, haberin gazetede yayınlandığı gün ise Manisa İdare Mahkemesine yapılan ruhsatsız ve taşınmaz mülkiyeti belediyeye ait olmayan yerde devam eden inşaatın durdurulması ve işlemin iptali için dava açtı.

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Yazılan yorumlardan sadece yorumu yazan kişi sorumludur. Bu yüzden T.C. Kurallarına aykırı yorumlar yazmayınız. Hakaret içerikli yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yeni uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı sistemi demokrasimizi geliştirir mi ?

  ARŞİV