11 Aralık 2018 Salı

Manisa'da siyaset kilitlendi bekliyor

Gördes'teki toplu hayvan ölümleri ile ilgili resmi açıklama yapıldı

Manisa ‘nın Gördes ilçesine bağlı bazı mahallelerde görülen toplu küçükbaş hayvanların ölümü ile ilgili yaptığımız haber içeriğinde de belirttiğimiz üzere Gördes İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplu hayvan ölümleri ile ilgili çalışmalarını sonuçlandırdı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Haşere ile Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ilaçlama ekipleri adı geçen bölgedeki mahallelerde hayvan ahırlarını dezenfekte edici ilaçlama yaparak bu çalışmalara destek vermişti.

19 Ocak 2018 Cuma 20:23
Gördes'teki toplu hayvan ölümleri ile ilgili resmi açıklama yapıldı
 Manisa ‘nın Gördes ilçesine bağlı bazı mahallelerde görülen toplu küçükbaş hayvanların ölümü ile ilgili yaptığımız haber içeriğinde de belirttiğimiz üzere Gördes İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplu hayvan ölümleri ile ilgili çalışmalarını sonuçlandırdı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Haşere ile Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ilaçlama ekipleri adı geçen bölgedeki mahallelerde hayvan ahırlarını dezenfekte edici ilaçlama yaparak bu çalışmalara destek vermişti.

Yapılan tüm bu çalışmaların ardından Manisa Valiliği Basın Müdürlüğü aracılığıyla Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bir basın açıklaması yayınladı.


“Yapılan muayenelerde herhangi bir bulaşıcı hastalık şüphesi ile karşılaşılmamıştır. Hayvan ölümlerinin otlatma yapılan mera kaynaklı olduğu tespiti ile ilgili meraya hayvan bırakılmaması konusunda yetiştiriciler uyarılmıştır. “ denilen açıklamayı aşağıda aynen yayınlıyoruz.

Gördes İlçesinde Görülen Hayvan Ölümlerine İlişkin Basın Açıklaması

17 Ocak 2018 Çarşamba günü Manisa Son Haber İnternet Sitesinde yer alan Gördes İlçemizdeki hayvan ölümlerine ilişkin konu, Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün bilgisi ve kontrolü altında olup çalışmalarımız hassasiyetle yürütülmüş, gerekli önlemler alınmıştır.

Son yaşanan vakanın öncesinde, 01.12.2017 tarihinde Gördes İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne, Gördes İlçesi Ulgar ve Güneşli Mahallelerinde görülen küçükbaş hayvan ölümlerine dair ihbar ulaşmış, akabinde İl, İlçe Müdürlüğü ve Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’nde görevli veteriner hekimler ve uzmanlar tarafından gerekli incelemeler yapılmıştır. Yapılan muayenelerde herhangi bir bulaşıcı hastalık şüphesi ile karşılaşılmamıştır. Hayvan ölümlerinin otlatma yapılan mera kaynaklı olduğu tespiti ile ilgili meraya hayvan bırakılmaması konusunda yetiştiriciler uyarılmıştır.

İnternette sitesindeki habere konu olan hastalık durumu ise 17.01.2018 tarihinde gerçekleşmiştir. Gördes İlçe Müdürlüğümüze Deliçoban Mahallesinde hayvan ölümleri olduğunun bildirilmesine müteakip, Müdürlüğümüzde görevli veteriner hekimler tarafından ilgili Mahallede incelemeler yapılmıştır. Söz konusu üreticinin yukarıda bahsi geçen hayvan ölümlerinin görüldüğü merada hayvanlarını otlatma yaptığı tespit edilmiştir.

Haberde belirtildiği kadar hayvan ölümü söz konusu olmayıp, Aralık 2017 de görülen hastalık tablosunda toplam 27 adet, 17 Ocak 2018 de şekillenen hastalık tablosunda ise toplam 10 adet hayvan ölümü şekillenmiştir. Son gerçekleşen ölümlerin uyarılara rağmen hayvanların aynı yere otlatmaya götürülmesi kaynaklı olduğu görülmüştür. Haberde konu olan Köseler Mahallesinde ise hiçbir hayvan ölümü şekillenmemiştir. Konu halen İl Müdürlüğümüzce hassasiyetle takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık MüdürlüğüPEKİ O MERADA NE VAR?

Adı geçen haberimizin yapılması aşamasında hastalığın görüldüğü bölgelerde hayvan yetiştiricisi ve çobanlarla birebir görüşülmüş, ölümler ile ilgili onların düşünceleri de alınmıştır. Yapılan bu resmi açıklamada adı geçen ölümlerle ilgili tarihler ve ölü hayvan sayıları belirtilmiştir.

Habere konu olan ölümler geçtiğimiz yılın son ayında ortaya çıkan ve yine Ocak ayının ortalarından itibaren görülen ölümleri ve hastalandığı için kesilmek zorunda kalınan küçükbaş hayvanları kapsamaktadır. Yetiştiricilerin ve çobanların ifadelerine göre ölüm gerçekleşmeden hayvanların hastalandığı tespit edilmiş, hayvanlar normal yaşam belirtileri göstermedikleri için kesilerek hastalıktan ölmesi beklenmemiştir. Yetiştiricilerin dili ile kaleme alınmış haberimizde bu hayvanlarını da kayıp ve zarar olarak gören yetiştiricilerin ifadesiyle haberde ifade edilen rakamlar ortaya çıkmıştır. Özellikle o yöredeki çoban ve yetiştiricilere hastalıktan ölen ve kesilmek zorunda kalan hayvanların sayısı sorulmuş, değişik mahallelerdeki şahısların ortak ifade ettikleri rakamlar olarak habere konu edilmiştir.

Manisa Son Haber Genel Yayın yönetmenimiz Mustafa Temiz tarafından bizzat takip edilen bu olayda gelişmeler tüm çıplaklığıyla okurlarımıza şeffaf bir dil ve görsellerle birlikte yansıtılmıştır. Yapılan haberde görüleceği üzere ilgili kurumların yaptıkları çalışmalarda yine haberimizin içinde özellikle yer almıştır.

Yapılan resmi açıklamada ölümlere sebep olan mera ifadesinin altı çizilmiştir. Bu merada otlayan hayvanların ölümüyle karşılaşıldığı belirtilmiştir. Meradaki hayvanların yediği bitki örtüsünün özellikleri veya bu bitki örtüsünden yiyen hayvanların hangi sebeple, bitki örtüsü üzerinde hayvanları ölüme götüren etkenin ne olduğuna dair açık bir açıklama görülememiştir.


 Adı geçen haberimizde hayvan üreticileri ve çobanların o bölgede mevsimlik olarak hasadı yapılan ve halk arasında “cacık” olarak ifade edilen salamuralık turşu yapılan salatalık yetiştiricilerinin, bitkiye musallat olan ve gelişmesini önleyen böcek ve haşerata karşı kullandığı ilaçların bu bölgede yaygın olarak kullanıldığı da haberde okurlarımıza yansıtılmıştır.

 Çoban ve hayvan yetiştiricilerinin bu bölgelerde salatalıklara atılan zehirli maddenin hayvanlara dokunabileceği ve hastalanmaya sebep olabileceği iddialarına haberimizde yer verilmiştir.

Hayvanların ölmesi veya hastalanarak sağlığını kaybettiği için kesilerek hayvan yetiştiricilerine maddi zarar veren bu olayla ilgili ve yukarıda aynen yayınladığımız açıklamada yer alan meradaki bitki örtüsü üzerinde bu merada otlayan hayvanları etkileyen etkenin bilimsel bir bulgu ile tespit edilmesi halinde yapılacak yeni bir resmi açıklamayı da yine sitemiz sütunlarında yayınlayacağımızı belirtiyoruz.

Anahtar Kelimeler: Gördes Hayvan ölümü

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Yazılan yorumlardan sadece yorumu yazan kişi sorumludur. Bu yüzden T.C. Kurallarına aykırı yorumlar yazmayınız. Hakaret içerikli yorumlar onaylanmamaktadır.
    Yeni uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı sistemi demokrasimizi geliştirir mi ?

    ARŞİV