Ergenlik Çağında Obezite Beyin Hasarına Yol Açabilir

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği (RSNA) toplantısında sunulan bir çalışmaya göre, obez ergenlerin beyinlerinde iltihaplanma ile ilgili olabilecek hasar bulguları tespit edildi

Manisa Son Haber
Ergenlik Çağında Obezite Beyin Hasarına Yol Açabilir

Dünya Obezite Federasyonu tarafından hazırlanan ve 191 ülkenin değerlendirildiği ‘Çocukluk Obezitesi Atlası’na göre; 2020’de 5-19 yaş arasındaki obez çocukların sayısı 158 milyona ulaşacak. Bu rakamın 2025’te 206 milyon ve 2030’da 254 milyon olacağı tahmin ediliyor. Bu iç karartıcı rakamlara ek olarak yeni bir araştırma, ergenlik çağında görülen obezitenin beyne de zarar verdiği ortaya koydu.
Kasım ayında gerçekleştirilen Radiological Society of North America’nın (Kuzey Amerika Radyoloji Derneği) yıllık toplantısında sunulan araştırma; kilo alımıyla birlikte, obezitenin vücutta ve sinir sisteminde iltihaplanmayı tetikleyerek beyinde hasara yol açabileceğini öne sürdü.


POZİTİF İLİŞKİ BULUNDU

Araştırmaya; yaşları 12-16 arasında değişen 59 obez tanısı almış ve 61 de normal kiloda ergen birey katıldı. MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) sonuçlarında; obez ergenlerde iştah, duygu ve bilişsel işlevlerin kontrolünden sorumlu önemli bölgelerle ilişkili beyin değişikliklerinin olduğu görüldü. Araştırma sonuçları, beyin değişiklikleri ile leptin ve insülin gibi hormonları ilişkilendirdi. Ayrıca insülin ve leptin direncinin yanı sıra bir nöroiltihaplanma sürecine işaret eden inflamatuar belirteçleriyle de pozitif bir ilişki bulundu.


DÜNYANIN EN TEHLİKELİ HASTALIKLARINDAN BİRİ
Araştırmanın mutlaka geliştirilerek daha kesin ve geniş çaplı sonuçlara ulaşılması gerektiğini kaydeden Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, “Obezite artık her yaştan bireyi tehdit eden, dünyanın en tehlikeli hastalıklarından biri haline geldi. Obezitenin ergenlerde beyin hasarı riski oluşturması ise son derece önemli bir bulgudur ve farklı çalışmalarla mutlaka desteklenmeli ve geliştirilmelidir. Obezite hastası ergenlerde ortaya çıkan beyin değişikliklerinin geri çevrilebilir olup olmadığını değerlendirmek açısından tedavi sonrası da yeniden MRI sonuçlarına bakılmalıdır” dedi. (BSHA)

YORUM EKLE