TOPLUM GÖZÜNDE ENGELLİLER SEMİNERİ FARKINDALIK YARATTI

Akhisar Mesleki Eğitim Merkezi tarafından konferans salonunda düzenlenen seminere öğrenciler ve idareciler yoğun ilgi gösterdi. Akhisar Mesleki Eğitim Merkezinde bedensel engelli olan ve “Hayat Melodisi” adlı kitabi ile tanınan, lise son sınıf öğrencisi Büşragül Çelik’in “Toplum Gözünde Engelliler” adlı semineri, okul ve günlük hayatından bazı yaşantıları anlattığı konuşmayı okul idaresi ve öğrenciler dikkatli bir şekilde dinledi. İlk olarak Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Şahin açılış konuşmasında “Bugün aramızda; benim bir dönem dersine girdiğim öğrencim olaran Büşragül var. Ancak o benim hatırladığım kadarı sınıfta dersi dikkatli bir şekilde dinleyen, sessiz ve sakin bir öğrenci olarak bildiğim biriydi ve yıllar sonra karşıma yazar olarak çıkması beni de mutlu etti. Ben şimdi kendisini buraya davet ediyorum” dedi.
Konuşmacı olarak katılan genç yazar Büşragül “Bugün bu seminerin düzenlenmesinde emeği geçen ve bana sizlerle bir araya gelme fırsatı veren herkese çok teşekkür ederim. Ben Akhisar Fevzi Keskinoğlu Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisiyim. Okumayı ve okulu çok seviyorum. Bizler her ne kadar engelli olsak da, toplumun gözünde “Bak bu engelli” diye anılsak da ben şuna inanıyorum ve hep söylüyorum:
İmkansız kelimesinin içinde imkan kelimesi olduğu sürece başarılamayacak bir şey yoktur, yeterki isteyelim.
Buradan sizlere bir soru sormak istiyorum. İçinizde bedensel, zihinsel, işitme veya görme engelli var mı? Gördüğüm kadarıyla yok. Allah da kimsenin başına vermesin. Peki ya engelli adayı olan var mı? Evet, hepimiz tabi ki. Yarın hatta 1 dakika sonra başımıza ne geleceğini bilemiyoruz çünkü.
Kendimden, yazmaya nasıl başladığımdan bahsedeyim. İlk önce ön yargımızı yenmemiz lazım. Ardından da tabi ki çok okumak. Benim hiç kitap çıkarma niyetim yoktu. Okuduğum kitaplardan etkilenerek yazdığım şiirler ve yazılarımı gören öğretmenlerim ve çevremdeki dostlarımın “Sen bu yazdıklarınnı bir kitaba dönüştür” demesi ile bu başarıyı yakaladım. Şunu görüyorum ki hepiniz daha ben yaşlarda gözleri ışıl ışıl genç arkadaşarımsınız. Sizlerin de bu başarıyı yakalayacağınızı ümit ediyorum. Ben bu günlere çok kitap okuyarak geldim. İnşallah sizler de bu başarıyı yakalar ve geleceğin yazarları olursunuz. Beni sabırla ve dikkatle dinlediğiniz için ve programa katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Programda kitabının içinden bir yazısını ve şiirini okuması ndan sonra Büşragül Çelik, öğrenciler ve öğretmenler tarafından alkışlandı. Son olarak teşekkür konuşması için söz alan Mesleki Eğitim Merkezi müdürü İsmail Şahin “ Büşragül okulumuza geldi, öğrencilerimize engellilerin toplumda yaşadığı sıkıntıları anlattı, duruşu ile konuşmaları ile çok güzel mesajlar verdi. İnanıyorum ki bu şekilde çok faydalı oldu. Bu yüzden daha sonra bütün öğrencilerimizin yani burada olmayan öğrencilerimizinde bu mesajları almalarını çok istiyoruz. Bizlere çok faydalı oldu ve kendisini sevdik. Gerçekten ahlaki ve davranış olarak tam bir öğrenci tipini gördük. Bu yaşta dolmuş, okumuş ve okuduklarını yazıya dökmüş. Kendi akranlarına, bizlere eseriyle verdiği çok güzel mesajlar var. Bu yüzden kendisine çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten çok memnun olduk. Okulumuzda Büşragül ve öğrencilerimizin birlikteliği ile güzel bir etkinlik gerçekleşti” dedi. Programın sonunda İsmail Şahin genç yazar Büşragül Çelik’e çiçek takdim ettikten sonra Büşragül Çelik’in isteyenlere kitap imzalamasından sonra program sona erdi.