İntibak düzenlemesiyle en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Emeklilerin talepleri arasında intibak düzenlemesi var, Bu durum gerçekleşirse, en düşük emekli maaşı asgari ücretle aynı olacak. Bu düzenlemenin olması halinde 2019 yılında Bağ-Kur ve SSK emeklisinin maaşı, asgari ücret kadar yani 2020 TL olacak.

İntibak düzenlemesiyle en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Ülkemizde yaşayan 12.3 emeklinin gündemlerinden  biri de emeklilerin taban maaşı, eğer emekliye intibak düzenlemesi olursa SSK ve Bağ-Kur'lu olan vatandaşların emekli maaşı zamlanacak ve en az 2020 lirayı bulacak.

İKİ KEZ ZAM VE İKİ KEZ BAYRAM İKRAMİYESİ

Eski emeklilerin de maaşlarının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi de talepler arasında bulunuyor. Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi yılda 2 kez zam, 2 kez de bayram ikramiyesi alıyor.

OCAK AYINDA 10.19 ZAM YAPILDI

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak'ta yüzde 10.19 zam yapılırken; en aylık esnafta bin 595 lira 30 kuruşa, çiftçide bin 189 lira 59 kuruşa, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda bin 818 lira 18 kuruşa, 2000 sonrası emekli olan SSK'lılarda bin 125 lira 48 kuruşa yükseldi. Ayrıca, bin liranın altında maaş alan yaklaşık 150 bin emeklinin aylığı da hükümetin geçtiğimiz ay çıkardığı yasayla artırıldı. Bu kişilerin ek ödeme dahil maaşları bu aydan itibaren bin liraya yükseltildi. Taban maaşları daha da yukarı çekmek için çalışmalar devam edecek.

EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRET KADAR OLACAK 

Önümüzdeki dönemde taban maaşın asgari ücret seviyesine çekilmesi de söz konusu olabilecek. Özellikle 2000'den sonra emekli olan SSK'lılarla, Bağ-Kur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi oranda zamlar ortaya çıkacak. 2 bin 20 lira seviyesine yükselen asgari ücret, emekli maaşlarının da tabanını oluşturacak. Taban tutar her yıl asgari ücretteki artışla yükselecek. Böylece çifte zam yaşanacak.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER