3 günde 250 kez kalp kirizi geçiren adam yaşıyor

Kamyon şoförü Nuri Teke yük almak için gittiği Aydın'ın Çine ilçesinde aniden fenalaşınca Aydın Devlet Hastanesine kaldırıldı.Buradaki doktorlar Teke'nin özel rahatsızlığı konusunda değişik yöntemlerle onu hayatta tutmayı başardılar.3 günde 250 kez kalp krizi geçirdiği belirlenen Teke'nin sağlık durumu şu an gayet iyi.

3 günde 250 kez kalp kirizi geçiren adam yaşıyor

 Geçen 17 Haziran'da İzmir'den Aydın'ın Çine İlçesi'ne yük almaya giden kamyon şoförü evli ve iki çocuk babası Nuri Teke, aracın yüklenmesini beklerken bir anda fenalaştı. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Teke, ambulansla Aydın Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Hem yolda, hem de hastaneye kaldırıldıktan sonra birçok kez kalp krizi geçiren Teke, aynı gün içinde iki defa ameliyat ve bir defa da anjiyo oldu. Ancak tüm müdahalelere rağmen kalp krizi atakları önlenemeyen Teke, özel bir hastaneye sevk edildi. Buradaki doktorlar, ülke genelinde birçok başka doktora da danışarak hastanın 'ablasyon' yöntemiyle tedavi şansı olduğunu, ancak İzmir ve Denizli'de yapılabileceğini belirti. Bunun üzerine Teke, cihaza bağlı halde Denizli'ye nakledildi. Nakil için özel olarak hazırlanan ambulansa, iki saat pil ömürlü kalp-akciğer makinesi, ventilatör yerleştirildi.


POLİS YOL AÇTI

Hastanın kaybedilmemesi için ambulansın iki saat içinde Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'ne ulaşması gerektiğinden, Aydın ve Denizli polisiyle irtibata geçildi. Bütün kavşaklarda polisin yolu açması sayesinde hasta Denizli'ye ulaştırıldı. Teke'nin Aydın'dan itibaren tedavisini üstlenen ve kendisiyle birlikte Denizli'ye giden Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Ünal ile Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Harun Evrengür'ün katıldığı operasyonla, Teke bir kez daha ameliyat edildi. Operasyondan yaklaşık iki saat sonra da aynı ambulansla tekrar Aydın'a götürüldü.


"İLK DEFA OLUYOR"

Hastanın kendilerine ilk getirildiğinde dakikada ortalama 70 defa atması gereken kalbinin nöbetler yüzünden 700 defa attığını, buna bağlı olarak kalp krizleri geçirdiğini söyleyen Opr. Dr. Mustafa Ünal, "Hasta o üç günlük sürede 250'nin üzerinde kalp krizi geçirdi. Bu krizlerin 150'den fazlasında duran kalbi tekrar çalıştırmayı başardık. Adeta 150 defa öldü ve yeniden dirildi. Şok cihazı ile müdahale edilmekten göğsünde yanıklar ve yaralar oluştu. Ama şimdi durumu iyi. Doktorluk hayatımda ilk defa böyle bir şey başıma geliyor. Biz elimizden geleni yaptık ama onun da yaşayacak ömrü varmış" dedi.


NORMAL SERVİSE ALINDI

Yaklaşık 15 gün yoğun bakımda kalan ve bir hafta önce normal servise alınan Nuri Teke, "Şükrediyorum ki kalbim direksiyon başındayken durmamış. Başkalarının da canı yanabilirdi. Bir sürü şey yaşamışım fakat birçoğunu hatırlamıyorum. Yeniden doğmuş gibiyim. Doktorlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu.


EŞİ VE KIZI YANINDAN AYRILMIYOR

Ölümü 150 kez yenen Nuri Teke'nin eşi 47 yaşındaki Şerife Teke, hastanede bir an olsun yalnız bırakmadığı kocasının ölümden döndüğünü belirterek, "Bu doktorlar sanki bu olay için orada bulunuyormuş. Her birine teşekkür ederim" derken 17 yaşındaki kızı Tuğba Teke, "Film gibi bir olay. Bize anlatsalar inanmazdık, ancak kendimiz yaşadık. Babam yaşadığı için çok mutluyum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 19:17
YORUM EKLE