İş hayatında kadınların istihdamı her geçen gün artıyor

Üreten bir ülkede kadınların da sahada olması şartı Manisa 'da güzel örnekleriyle görülebiliyor. Tarım sektörünün dışında sanayi ve teknoloji sektörlerinde de artık kadınların istihdam sayısı her geçen gün artarak devam ediyor. Kadınlar ürettikleriyle hem ülke ekonomisinde söz sahibi olurken, aile ve evlilik hayatında da ekonomik özgürlüklerini de sağlayarak, hayatın içinde daha güvenle yerlerini alıyorlar.

İş hayatında kadınların istihdamı her geçen gün artıyor

Manisa’da kadın istihdamı artıyor. Birçok firmada erkeklerden daha fazla kadın istihdam ediliyor. Manisa’nın Yunusemre ilçesinde bulunan Muradiye Sanayi alanında 2012 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan ve bugün Türkiye’nin alanında lider olan ihracat şampiyonu Vestel’in çamaşır makinesi, bulaşık makinesi kontrol panellerini üreten Kaan Yıldız Plastik firmasında çalışanların yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor. Ayrıca firma krize inat 2 ay önce 160 kişinin çalıştığı bir işletme daha kurdu. 


Kaan Yıldız Plastik firması sahibi Erhan Yıldız, “2012 yılında kurulduk.  Şartlar çok şükür bizi buraya getirdi. Vestel’in işlerinin iyi gitmesinden dolayı işlerimiz gayet güzel. Kötümsenmeyecek bir tablo var. Daha da iyiye gidiyor. Bundan dolayı biz bu krizden çok fazla zarar görmedik. Sadece geçen sene yaptığımız yatırımda kur artışından dolayı ciddi bir borç altına girdik maalesef. Son dönemlerde kurların düşmesi hem ülkemiz için hem de sanayiciler açısından sevindirici bir durumdur. Önümüzdeki günlerde ne olur ne biter bilmiyorum. Sürekli ekonomide dalgalanmalar oluyor. Bizde elimizden geldiği kadar çalışanlarımızı çıkarmamaya, idare etmeye çalışıyoruz. Hep böyle bir ümit içerisindeyiz. Açıkçası Geçen sene Schneider Electric ile çalışıyorduk. Yaklaşık 80 tane çalışanımız vardı Schneider Electric ile çalışan. Maalesef kapatma kararı aldılar İzmir Çiğli’deki fabrikalarını, Polonya’ya taşındılar. Bu da bizi iş kaybına, çalışan kaybına neden oldu. Bu bizi üzdü.  Bu tarz firmaların ülkemizden gitmesi açıkçası ülkemiz adına kötü haberler. Firmanın gitmemesi için yoğun çaba sarf ettik ama olmadı. Dediğim gibi ilk 5 ay biraz sıkıntılı geçti ama bayramdan sonra açılmaya başladı, muhtemelen yıl sonuna kadar da böyle devam edecek” diye konuştu. 

Burada 180 kişinin çalıştığını söyleyen Yıldız, “2 ay önce bir işletme daha kurduk krize inat. Orada da 160 çalışanımız var. 7 bin metrekare kapalı alanda bir işletme kurduk. Çalışanlarımızın yüzde 70’ini kadın, yüzde erkek mevcut. Genç, dinamik bir ekibimiz var. Tabi bu anlamda İşkur’un da desteğini alıyoruz. Yaklaşık 40 civarında da İşkur destekli çalışanımız var. İhracatla ilgili Almanya’dan bir firmayla görüşüyoruz” dedi. 
Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz şuanda da Vestel’e çalışıyoruz ama Vestel’in bir çok fabrikası var. Çamaşır, buzdolabı, fırın. Biz aslında sektörde çok olmayan bir işi yapıyoruz. Bizim diğer enjeksiyonculardan farkımız biz enjeksiyon haricinde 10 farklı bölüm de var işyerimizde. İşte nedir bunlar serigrafi, montaj, boyahane,  sıcak baskı dediğimiz lazer, leksan gibi çok detaylı işler yapıyoruz. Çamaşır makinesinin ön kontrol panellerini yapıyoruz. Tamamen işimiz görselliğe dayalı. Çamaşır, buzdolabı, bulaşık, fırınla çalışıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER