Bugün gözler YSK'da olacak

YSK MHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Maltepe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali için yaptığı olağanüstü itirazı bugün saat 14.00’dan itibaren görüşmeye başlıyor.

Bugün gözler YSK'da olacak

Türkiye’de bugün herkesin gözü kulağı YSK’da olacak.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe seçimleriyle ilgili yaptığı itiraz bugün YSK'nın gündeminde olacak.

MHP'nin itiraz dilekçesinde Maltepe İlçesi’nde sandık kurullarında görevlendirilen başkan ve asil üyelerin 962’sinin Seçim Kanunu’nda gerekli görülen şartları yerine getirmediği iddia ediliyor.

SANDIK GÖREVLİLERİ KANUNSUZCA GÖREVLENDİRİLDİ İDDİASI

Birçok belediye çalışanının sandıklarda görevlendirildiğini de ifade eden MHP “Bu durum sandık sonuçlarına bakılmaksızın suçtur. Ortada tam kanunsuzluk var” diyor.

Parti ayrıca Maltepe’de ilçe dışından getirilen 479 sandık kurulu yetkilisi olduğunu da savunuyor.

SAAT 14.00 BEKLENİYOR

YSK, bugün 14:00'da toplanarak MHP'nin olağanüstü itirazlarını görüşecek.

AKP''NİN İTİRAZI KARARA BAĞLANDI

Öte yandan YSK dün açıkladığı ara kararında ise AK Parti’nin kanun hükmünde kararname ile kamudaki görevlerinden ihraç edilmiş kişilerin oy kullanmasına yönelik itirazını reddetmiş ve bu kişilerin oylarının geçerli olduğuna hükmetmişti.

DİĞER 3 İTİRAZ İÇİN 5 GÜN SÜRE TANINDI

AK Parti'nin "İstanbul seçimlerinde 4.132 kısıtlı seçmenin oy kullandı", "Kamu görevlisi olmayan kişilerin sandık kurulu görevlisi oldu", "Kayıp oy pusuları bulundu" iddiaları ise 5 gün içerisinde karara bağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 11:31
YORUM EKLE