Tavuk etine Ramazan zammı geldi

Ramazan ayı yaklaşırken, gıda fiyatlarında artışlar hemen gözlenebiliyor. İftar sofraları geçtiğimiz aya göre biraz daha zamlı fiyatlarla buluşan ürünlerle kurulacak.

Tavuk etine Ramazan zammı geldi

Bu zamlardan en çok etkilenen yüzde 30 fiyat artışıyla tavuk etinde gözleniyor. Tavuk etinin bu tutulamaz yükselişi karşısında vatandaşlar kırmızı ete yönelmeye başladı.

Her Ramazan öncesi olduğu gibi bu Ramazan'da da özellikle gıda fiyatları üzerinde oynamalar dikkat çekiyor. Son zamanlarda döviz fiyatlarının sürekli artış göstermesi tavuk yemlerinin pahalanmasına ve nakliye ücretlerinin artması sebep oldu. Durum böyle olunca da tavuk fiyatları geçen aya göre yüzde 30 artış gösterdi. Kırmızı et ve balıkta şu an için bir fiyat artışı yaşanmazken vatandaşlar tavuktaki fiyat artışı sonrası kırmızı ete yöneldi.

TAVUK ETİNE YÜZDE 30 ZAM YAPILDI

Tavuk fiyatlarının inanılmaz oranda arttığını ifade eden tavuk satıcısı Mevlüt Bal, "Son dönemde tavuk fiyatları aşırı zamlandı. Bunu da yem ve ulaşım giderlerinin artmasına bağlıyoruz. Yüzde 60'a varan zamlar var ama biz bunları müşterilere yansıtmıyoruz. Çünkü müşteriden çok tepki gördüğümüz için kendimizden fedakarlık ederek, zammı en asgariye indirdik. Geçen aya göre tavuğa yüzde 30 zam geldi. Gelen zammı direkt fiyatlara uygularsak tavuk satma şansımız hiç kalmıyor. Önümüz Ramazan olduğu için insanlar tepki gösteriyor. Her şey çok pahalanmış. Bizler, vatandaşlar yesin diye fiyatlara zam yapmamaya çalışıyoruz. Ramazan'a kadar 1-2 zam daha bekliyoruz ama bunu fiyatlara yansıtmamaya  çalışacağız" dedi.

VATANDAŞ TAVUK ETİ YERİNE KIRMIZI ETİ TERCİH ETMEYE BAŞLADI

Kırmızı ete zam yapmadıklarını belirten kasap Ali Küçük, "Fiyatlarımızda bir artış olmadı. Ramazan yaklaştıkça işlerimiz de hızlandı. Tavuk fiyatları çok arttı. Ete şu anda zam gelmedi. Ramazan'dan önce de geleceğini düşünmüyorum. Şu anda kilo bazında kıyma 42, kuşbaşı 46, biftek 64, kuzu budu 49, köfte 39 ve kemikli ette 24 liradan satılıyor. Vatandaşlar fiyatlardan memnun. Ramazan öncesi ve Ramazan'da insanlar en çok kıyma ve kuşbaşı alıyor. Balık sezonunun bitmesi ve tavuğun pahalanması ete olan ilgiyi arttırdı" diye konuştu.

BALIK ETİ DE UCUZ DEĞİL AMA 15 LİRAYA 1 KİLO BALIK YİYEBİLİRSİNİZ

Ramazan öncesinde balık fiyatlarında indirim yaptıklarını vurgulayan balık satıcısı Kurtça Aydın, "Şu anda balık piyasası normal gidiyor. 2-3 gündür yoğunlukla somon satıyoruz. Tavuk ve et pahalı. 15 liraya 1 kilo balık alabiliyorsunuz. Somonun kilosu 20 liradan 15 liraya düştü. Ramazan'da da zam yapmayı düşünmüyoruz. Diğer balık fiyatlarına baktığımızda kilo bazında levrek 25, çupra 30, alabalık 25 liradan satılıyor. Somon fiyatları daha da aşağıya düşmez, fiyatların artacağını da sanmıyorum" şeklinde konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 12:43
YORUM EKLE