Meteoroloji Uyardı! hava sıcaklıkları 41 derece olacak

Avrupa ülkelerini saran sıcak hava dalgası şimdi ülkemize geliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarı ile hava sıcaklarının yarından itibaren 41 derece olacağı duyuruldu. Özellikle kalp hastalarının ve yaşlıların sıcak havalarda, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiği belirtildi.

Meteoroloji Uyardı! hava sıcaklıkları 41 derece olacak

 Türkiye , Avrupa ’yı kavuran sıcak hava dalgasının etkisine girdi. Bugünden itibaren 3 gün boyunca sıcaklık İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nde ortalama 30 derecenin üzerinde olacak. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde birçok kentte termometreler 40-41 dereceyi gösterecek.

Habertürk'ten Ferhat Erdoğan'a konuşan İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, bugün ve yarından itibaren Türkiye’de sıcaklıkların artacağını ve mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini belirterek “Sıcaklıkların 3 gün süreceğini tahmin ediyoruz. Ancak Almanya’da veya Avrupa’nın diğer ülkelerinde görülen sıcaklıklar kadar olacağını sanmıyoruz. Dünyanın her yerinde her gün meteorolojik rekorlar kırılır, normal olmayan kitlesel ölümlerin yaşanması. Hindistan’da bunu gördük. Ülke olarak sıcak hava dalgalarına hazırlıklı değiliz. Kışın don, kar, aşırı soğuk gibi hava olaylarına karşı nasıl önlem alınıyorsa, sıcak hava dalgalarına karşı da önlemler alınmalı. Sıcaklık Türkiye’de de ölümlere neden olabilir. Yaşlılar, kronik ve kalıcı rahatsızlığı olan hastalar dikkat etmeli” dedi.
Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 16:20
YORUM EKLE