Ak Parti İstemediği Bir Karara İmza Attı

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Manisa Büyükşehir Belediyesi meclisinin dün akşam karara bağladığı su zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ak Parti İstemediği Bir Karara İmza Attı

CHP İl Başkanı Balaban yaptığı açıklamada, partisinin sosyal belediyecilik anlamında her zaman halkın çıkarlarının yanında olduğunun altını çizdi. CHP’li Balaban, “CHP halkçı belediyecilik modeli ile belediyede her konuda halkın yararına hizmetleri kendi belediyelerinde sunuyor. Muhalefet olduğu belediyelerde de halkın çıkarlarını korumak için elinden gelenin en iyisini yapıyor. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun 18 günlük belediye başkanlığında İstanbul’da suda ciddi indirim yaşandı. Bizde Millet İttifakı olarak geçtiğimiz yerel seçimlerde halka dokunan en önemli vaadlerimizden biri suda yüzde 40 indirimdi. Bunun projesini de halkımız ile paylaşmıştık. Ama Manisa’nın halkının tercihine saygı duyuyoruz. Ancak biz yine haklı çıktık’’ diye konuştu.

AKP İSTEMEDİĞİ BİR KARARA İMZA ATTI

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin(MASKİ) toplantısındaki suya zam kararında AK Parti’nin ‘Cumhur İttifakı’ içinde olması gerekçesiyle istemediği bir karara ‘Evet’ demek zorunda kaldığını ifade eden CHP’li Balaban, “Daha öncede belirttiğimiz gibi suya zam konusunda CHP olarak ‘Ret’ oyu vereceğimizi söylemiştik. Ancak en son yapılan toplantıda CHP’nin ve İYİ Parti’nin ‘Ret’ oylarına rağmen, mecliste Cumhur İttifakı olan AK Parti ve MHP’nin oy çokluğuyla aldığı karar ile su zam kabul edilmiştir. Halkın zararına olan bu karar yürürlüğü girdi. Bu karar konusunda sonuna kadar halkımızın çıkarlarını korumak için mücadele edeceğiz. 2 yıl önceki açıklamalara baktığımızda sayın AK parti yöneticileri ve büyükşehir belediye meclis üyeleri de su zam konusunda ‘Ret’ oyu vermişlerdi. Ama ne yazık ki en son toplantıda AK Partililer iyi bir sınav veremediler. Bu belki Cumhur İttifakı’nın zorunlu bir gereği oldu. İstemedikleri bir karara imza attılar. Bu daha kötü bir noktadır. İnsanların istemeği bir karara ‘Evet’ demesi çok olumsuz bir tablodur. Bu su zammının sonuna kadar karşısındayız. Bunun Türkiye’de örnekleri var. Tunceli ve ondan önceki Ovacık Belediyesi’nin yaptığının örnekleri var. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun 18 günlük belediye başkanlığında ve İzmir Belediyesi’nin yaptığı örnekler var. Halkçı belediyeciliği iktidarda olduğumuz her yerde savunacağız. Halkın yararları elimizden geleni yapacağız’’ dedi.

CHP’li Balaban açıklamasında son olarak, Güzelyurt Mahallesi’nde Manisa OSB tarafından yapılmak istenen Arıtma Tesisi Büyütme Projesi’ne karşı olduklarını ve bu konuda da gereken tavrı sergileyeceklerini dile getirdi.  

CHP’li Balaban’ın konuşmasının ardından söz alan MTSO ve Güzelyurt Mahallesi’nde Kooperatif Başkanlığı yapan Mustafa Pala, Manisa OSB’nin Arıtma Tesisi Büyütme Projesi’nde yaşanan son gelişme hakkında bilgi verdi.

Pala yaptığı açıklamada, Manisa OSB’de faaliyet gösteren fabrikaların çevreye duyarlı olması ve Manisa’ya sahip çıkması gerektiğinin vurgusunu yaparak, “27 Nisan tarihinde kamuoyunda bir haber duyduk. Manisa’nın Batı tarafında Karaçay’ın kıyısında Manisa OSB’nin çevreye kötü koku saçan ve kötü görünümlü bir arıtma tesisi var. Tesisin iki katı büyütüleceğini öğrendik. Buna karşı çıkmamız gerekiyordu. Buna karşı olarak hızlı bir şekilde örgütlendik. Buna ilk olarak Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir toplantıda karşı çıktık. 65 Kişilik meclisten 5 kişi karşı çıktık. Karşı çıkanların ortak yanı hepsinin OSB’de fabrikaları vardı ve hepsi İzmir’de ikamet ediyorlardı. İnsanların İzmir’de oturmasına karşı çıkmayız. Ama sanayici yemek yediği tabağı kirletmemeli’’ dedi.

Pala açıklamasının ikinci kısmında, OSB’de yapılmak istenen projenin durdurulduğunun haberini aldıklarını ifade ederek, “Bir basın toplantısı yaptık ve sosyal medyada ‘Güzelyurt Güzel Kalsın’ diye bir sayfa oluşturduk. Sonra bu sayfa çok dikkat çekti. Şimdi sosyal medya üzerinden 52 bin kişiye ulaşmışız. Çok hızlı ilgi gören bir sayfa haline geldi. Bu kadar ilginin yüksek olmanın ardından öğrendikti arıtma tesisin büyütüldüğünü durdurmuşlar. Bu konuda çok uyarılar yapmıştık. Konuyu ulusal ve uluslar arası boyuta taşırız dedik. Sonra beni telefonla arayarak tesisin büyütülmesini durduklarını söylediler. Ama resmi bir açıklama olarak bunu belirtmediler. Karşılarındaki gücün büyüklüğünü gördüler. Biz mevcut olan arıtma tesisinde kaldırılmasını talep ettik. Bize tesisin ikinci bölümünün başka bir yere yapılacağını ve yapımı bittikten sonra mevcut olan tesisin kaldırılacağını ifade ettiler. Güzelyurtlular olarak güzel bir başarıya imza attığımıza inanıyorum’’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 14:04
YORUM EKLE