Çin'den vatandaşlarına Türkiye'de tek gezmeyin uyarısı

Ülkemizde vatandaşlar tarafından düzenlenen Çin karşıtı gösteriler sonrasında, Çin Devleti vatandaşlarını Türkiye konusunda uyardı.

Çin'den vatandaşlarına Türkiye'de tek gezmeyin uyarısı

 Çin Halk Cumhuriyeti, son günlerde Çin karşıtı gösterilerin arttığı Türkiye 'de bulunan vatandaşlarına yönelik bir uyarı bildirisi yayınladı.

Reuters'ın haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan bildiride, Türkiye'de son dönemde Çinli turistlerin "saldırıya uğradığı ve rahatsız edildiği" belirtilerek, şöyle denildi:
"Kesinlikle protestoları filme almayın ya da yaklaşmayın. Ve mümkünse dışarıda tek başınıza gezmemeye çalışın."
Doğu Türkistan olarak da bilinen Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygur Türklerinin oruç tutmalarının ve diğer ibadetlerini yerine getirmelerinin Çin yönetimi tarafından yasaklandığına dair haberler üzerine Türkiye'nin birçok kentinde gösteriler düzenleniyor. Bu gösterilerin bazılarında Türkler tarafından işletilen Çin lokantaları tahrip edilmiş, son olarak dün de İstanbul 'da bazı Koreli turistler gösteri yapan gruplar tarafından "Çinli sanılarak" saldırıya uğramıştı.
TÜRK DIŞİŞLERİ DE TEPKİ GÖSTERDİ
Türk Dışişleri Bakanlığı da geçtiğimiz günlerde yayımladığı açıklamayla, konuya ilişkin endişesini dile getirmişti. Açıklamada, "Türkiye'nin duyduğu derin kaygının Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisine de iletildiği" belirtilmişti.
ÇİN'DEN YANIT GELMİŞTİ
Bunun üzerine açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, "Hali hazırda Türkiye'nin bu haberleri doğrulamasını istedik ve Türk Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya ilişkin endişemizi ilettik" ifadesini kullanmıştı.
Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olmak istediklerini sözlerine ekleyen Hua, "Şunun bilinmesi lazım ki; Şincan halkının tamamı, kendilerine Çin anayasasınca tanınan dini inanç özgürlüklerinden faydalanıyor... Tabii ki Türk tarafının Çin'le orta noktada buluşacağını ve ilişkilerin düzelmesini sağlayacağını umut ediyoruz" demişti.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 00:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER