2015 LYS soruları ve cevapları yayınlandı

2015 yılı LYS soruları ve cevapları ÖSYM resmi İnternet sitesinde yayınlandı. Kurallar gereği LYS sorularının sadece %20 oranındaki kısmı öğrencilerin incelemesi için 10 gün süreyle yayınlandı. Öğrenciler LYS soruları ve cevaplarını 10 gün süreyle inceleyebilecekler.

2015 LYS soruları ve cevapları yayınlandı

 Lisans Yerleştirme Sınavları'nın son oturumu edebiyat-coğrafya sınavı (LYS-3) sona erdi. Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da tek oturumda yapılan sınavın sona ermesiyle bu yıl düzenlenen tüm LYS'ler tamamlandı.


Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da saat 10.00'da başlayan sınav, 2 bin 532 binada gerçekleştirildi. Sınava, 772 bin 735 aday başvuru yapmıştı. Sınav tek oturumda uygulandı ve 120 dakika sürdü.

LYS-3'te, Türk Dili ve Edebiyatı testi ile Coğrafya-1 testi yer aldı.

LYS Soruları Adayların Erişimine Açıldı2015-LYS: Fen Bilimleri ve Edebiyat-Coğrafya sınavının temel soru kitapçıklarında yer alan soruların % 20’si yayınlandı. LYS soruları ve cevaplarına ÖSYM aday işlemleri sisteminden ulaşabilirsiniz.


ÖSYM, Lisans Yerleştirme Sınavlarından (LYS) fen  bilimleri (2015-LYS-2) ile edebiyat-coğrafya (2015-LYS-3) sınav sorularının yüzde  20'sini internet sitesinden paylaştı. LYS-2 ve LYS-3 sınavlarının tüm soruları da  ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi'nden 10 gün süreyle sadece sınavlara başvuran  adayların erişimine açıldı.
 
ÖSYM'nin internet sitesinden, "2015-LYS fen bilimleri ve  edebiyat-coğrafya sınavının Temel Soru Kitapçıkları'nda yer alan soruların yüzde  20'sinin yayımlanması ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden adayların erişimine  açılması"na ilişkin duyuru yapıldı.

Buna göre, LYS-2 ve LYS-3'te yer alan her bir test için test  sorularının tamamından rastgele seçilen yüzde 20'si "Temel Soru Kitapçıkları" adı  altında, hiçbir telif bedeli talep edilmeksizin ÖSYM'nin internet sitesinden  kamuoyunun erişimine açıldı.

 Yayımlanan yüzde 20 dışında kalan diğer sınav sorularının telif  hakları bedelli ya da bedelsiz olarak hiçbir kişi veya kuruluşa devredilmeyeceği  ve bu soruların kişisel ya da toplu her türden paylaşımı, basımı, yayımı,  dağıtımının yasak olacağı; paylaşanlar hakkında 5846 sayılı Kanun kapsamında  yasal yollara başvurulacağı belirtilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

 "Sınav sorularının tamamı ise ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminden 10  gün süreyle sadece ilgili sınava, sınavlara başvuran adayların erişimine  açılacak. İlgili sınava, sınavlara başvuran adaylar, ÖSYM'nin  https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ve kişisel  şifreleri ile başvurmuş oldukları sınavın/sınavların sorularının tamamına  erişebilecekler.

ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlanan Temel Soru Kitapçıkları,  basın-yayın organları tarafından, telif hakları ÖSYM'de saklı kalmak kaydıyla,  herhangi bir telif hakkı bedeli ödenmeksizin kullanılabilecek. Temel Soru  Kitapçıkları adı altında ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlanan sorular dışında  kalan ve artık Merkezimize ait gizli bilgi olarak nitelenecek tüm soruların  yazılı, görsel veya işitsel olarak herhangi bir yolla bir bütün olarak veya  kısmen paylaşılması halinde, paylaşan kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuat  çerçevesinde gerekli yasal işlemler başlatılacaktır."

Sınav sorularının % 20’sinin yayımlanacağı tarih ve saat:Sınav                                      Tarih                                      Saat
LYS2, LYS3                           21.06.2015                             16.00         Temel Soru Kitapçıkları (%20)
 

Sınav sorularının https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden ilgili sınava/sınavlara başvuran adayların erişimineaçılacağı tarih ve saat:Sınav                                      Tarih                                      Saat
LYS2, LYS3                           21.06.2015                             16.00
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2015, 18:06
YORUM EKLE