İzmir'de arama kurtarma çalışmaları tamamlandı

AFAD tarafından 6.9 büyüklüğünde depremin yaşandığı İzmir'de arama-kurtarma ekiplerinin çalışmalarını tamamladığını duyuruldu.

Manisa Son Haber
İzmir'de arama kurtarma çalışmaları tamamlandı

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, İzmir'de 30 Ekim Cuma günü meydana gelen depremin ardından enkazda kalanları arama-kurtarma çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

Güllüoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Arama-kurtarma ekipleri çalışmalarını tamamladı. Emeği geçen, ucundan tutan her bir çalışana, gönüllüye teşekkür ederiz. En kalbi şükranlarımızla. Diğer konularda ise yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

RİSKLİ BİNALARDA OTURMAYALIM

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi'nde açıklamalarda bulundu.

Kurum, "Artık enkaz kaldırma çalışmalarına başladık, sadece bir alanda enkaz kaldı. Orada da hassas bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

"Kentsel dönüşüm, ülkemiz için terörle mücadele kadar önemlidir" diyen Kurum, "17 bina enkazında ve etrafında riskli görülen binalarda yerinde uygulamalar yapacağız. Yeni yapacağımız konutlar zemin artı 5'i geçmeyecek. Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım" ifadelerini kullandı.
TOKİ'nin en geç 1 ay içinde konutların inşasına başlayacağını açıklayan Kurum, "1 yıl içinde de konutları teslim edeceğiz" diye konuştu

YARDIM YAPILDI

Kurum, bugüne kadar yapılan taşınma ve kira yardımı toplamının ise 2 milyon 865 bin liraya ulaştığını açıkladı.

İzmir'in 13 ilçesinde yaklaşık 7 bin 600 kapasiteli kamu misafirhanesi bulunduğunu ifade eden Kurum, "Şu an 208 depremzede kalıyor. Yeteri kadar yerimiz var, vatandaşlarımızı kamu misafirhanelerimizde misafir edebiliriz" dedi.

DEPREM BÖLGESİ İZMİR'DE SON DURUM

AFAD'dan yapılan son açıklamaya göre; İzmir'deki depremde can kaybı sayısı 114 olarak belirlenirken, 1035 kişinin yaralandığı belirtildi. Yaralılardan 898'i taburcu edildi, 137 kişinin ise tedavisi devam ediyor.

AFAD, 30 Ekim'deki depremin ardından 45'inin büyüklüğü 4'ün üzerinde olmak üzere toplam 1713 artçı sarsıntı kaydedildiğini açıkladı.

DEPREM SONUNDA YAPILAN TESPİTLERDE 58 BİNA KULLANILAMAZ HALDE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, 10 ilçede 4 bin 424 binada ve 33 bin 434 bağımsız bölümde hasar tespit edildi. 58 bina ve 1572 bağımsız bölümün de acil, ağır ve yıkık durumda olduğu belirlendi.

YORUM EKLE