Var mı Demirci'ye Yan Bakan, bugün Geldi Üç Bakan

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turan Manisa’nın Demirci ilçesini ziyaret etti. Bakanlar, Akıncılar Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen Demirci Hemşehri Buluşması’nda birer konuşma yaptı.

Var mı Demirci'ye Yan Bakan, bugün Geldi Üç Bakan

Bakan Pekcan, memleketi Manisa'nın Demirci ilçesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile birlikte bir düğün salonunda düzenlenen Hemşehri Buluşması'na katıldı. İlk olarak söz alan Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, vatandaşları selamladı. Ardından Manisa Valisi Ahmet Deniz’de bakanlara yaptığı ve yapacak olduğu hizmetler için teşekkür etti. Başkan Selçuk ve Vali Deniz’in konuşmalarının ardından söz alan Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, “Cumhurbaşkanımızın kararlı, sağlam iradesi sayesinde bize kurulmuş tuzakları birer birer yıkıyoruz.

Bizi tehdit etmek isteyen odakları darmadağın ediyoruz. Bu topraklar bize ecdadımızın mirası evlatlarımızın da emaneti. Osmanlı’dan bize miras kalan topraklar bizim için kutsaldır. Biz bu toprakları böldürmeyeceğiz, ezanımızı susturmayacağız, bayrağımızı indirtmeyeceğiz ilelebet bu topraklarda yaşayacağız. Ezilmemek için güçlü olmak lazım. Güçlü olmak için çalışacağız. Dünyanın büyük ülkeleri arasında yerimizi alacağız. Kendi savunma sistemlerimizi kurduk. Ülkemize yapılan saldırıları, tehditleri kendi ürettiğimiz savunma sistemleriyle, silahlarımızla yapıyoruz. Savunma mücadelemiz devam ederken tabi ki güçlenmek için büyümek için gelişmek için yol yapmak lazım. Ülkemizin her tarafını ana arterlerini yollarını yaptık. Ulaşılabilir erişilebilir yaptık Demircinin yollarına da başladık. Bunları da yapıyoruz. Hayırlısı olsun” dedi. 
BAKAN KASAPOĞLU: “20 MİLYON GENCİMİZ VAR”


Bakan Turan’ın ardından söz alan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise yaptığı konuşmada, “Ne mutlu ki Demirci’nin Ruhsar hanım gibi bir bakanı var. Tüm asaletini, tüm imkanlarını ortaya koyan, vatanına milletine hizmet eden bir bakanımız kendisi. Biz kendisiyle gurur duyuyoruz. Eminim Demirci de kendisiyle gurur duyuyor. Biliyorsunuz ki bu kutlu coğrafya, şanlı ecdadımızın adaletiyle, merhametiyle, üretkenliğiyle tüm dünyaya mesajını veren şanlı ecdadımızın bize bir emanetidir. Bize de hamdolsun, son 18 yılda sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, kendilerinin güçlü vizyonu ve kararlığıyla, bizlerde ülkemizi hizmet etme mücadelesini veriyoruz. Her bir bakanlarımız da ülkemizin taşının üstüne bir taş koyma gayreti içerisindedir. Çünkü bu kutlu, asil milletimize hizmet etmek dünyanın en kutlu görevlerinden birisidir. Herkese nasip olmaz. Ülkemiz dünyanın en genç nüfuslarından bir tanesidir. 20 milyon gencimiz var. O yüzden Demirci ilçemize ne kadar spor yatırımı yapsak azdır. Yaptıklarımız ve yapacaklarımız da helali hoş olsun. Tarihin ortaya koyduğu bir gerçek vardır ki Demircimiz gerek milletimiz için gerek insanlık için bugüne kadar yetiştirdiği asil insanlığı yarınlar içinde yetiştirmeye devam edecektir. Bizde Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gerek sporla ilgili, havuzlarımızdan tenis kortlarına kadar yatırımlarımızı arttıracağız. Buradan geleceğin, Avrupa, dünya şampiyonlarını yetiştireceğiz.” İfadelerini kullandı.
“DÜNYA ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR”


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hükümet olarak Manisa’nın Demirci ilçesine yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Ayrıca Bakan Pekcan, dünya ve Türkiye’deki ticari durum hakkında bilgiler verdi. Dünyanın zor bir dönemden geçtiğini belirten Bakan Pekcan, “Dünya zor bir dönemden geçiyor. Küresel ekonomi IMF verileri, Dünya Ticaret Örgütü verileri genelde yüzde yarım, yüzde 1 sapmalar çok büyük sapmalardır beklentiler açıklanırken. 2019 yılı küresel büyüme beklentilerini IMF yüzde 3,9 olarak açıkladı ve 3’e birkaç defa revize ederek düşürmek zorunda kaldı. Dünya Ticaret Örgütü, dünya ticaretindeki artışı yüzde 4 olarak ilan etti 2019 için ve bunu göreceli olarak en son 2,6 ve geçtiğimiz ayda 1,2’ye revize etti. Dünya küçülüyor, küresel ticaret küçülüyor. Ticaret savaşları ve korumacılık önlemleri artıyor. Bu neden diye baktığımız zaman 2001 ile 2018 arasında 17 senelik araştırmalara şöyle bir baktık. Gördük ki Amerika’nın dünya ticaretinden aldığı pay yüzde 11,9’dan 8,6’ya düşmüş. Peki Çin ne olmuş? Yüzde 4,3’ten yüzde 12,9’a çıkmış. Japonya yüzde 6,6’dan yüzde 3,8’e düşmüş. Burada ticaret savaşlarının kümelenmesini görebiliyoruz. Bundan da öte bunun arkasında teknoloji savaşları yattığını görüyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN TİCARETTEKİ BAŞARISI KESİNTİSİZ DEVAM ETTİ”
Çin ekonomisinin teknoloji ürün ihracatında 10 katı büyüdüğü bilgisini veren Bakan Pekcan, “Teknoloji ürün ihracatında Amerika 2001 yılında 176 milyar dolar ihracat yaparken, bugün 110 milyar dolar yapıyor. Ama Çin 2001 yılında sadece 49 milyar dolar yaparken, 2018 yılında 504 milyar dolar yapıyor. Yani 10 katı artmış. Çin tek başına Amerika, Almanya, Japonya gibi gelişmiş ülkelerin toplamının 1,4 katını yapıyor. Dolayısıyla ticaret savaşları başlıyor. Bizim 2017 yılı ihracatımız bu korumacılık önlemlerinden yaptığımız ihracatın 893 milyon doları korumacılık önlemlerine tabi oldu. 893 milyon dolar ihracatımız etkilendi. 2018 yılında bu rakam korumacılık önlemlerinin artışıyla beraber 2,7 milyar dolar oldu. 2019’da bu rakam 11 milyar dolar oldu. Yani ihracatımızın 11 milyar doları etkilendi. Anlaşmasız Brexit ya da Amerika’nın otomotive de yaptırım getirmeyi planlıyorlar. Onlar da gerçekleşirse bu rakam 14.4 milyar dolara çıkacak. Ama buna rağmen Türkiye’nin ticaretteki başarısı, ihracattaki başarısı kesintisiz devam etti. Ben burada bütün iş insanlarımıza ihracatçılarımıza iş dünyasına şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
“AMERİKA KORUMACILIK ÖNLEMİ UYGULADI”
Teknoloji ihracatına ağırlık verilmesi gerektiğine vurgu yapan Bakan Pekcan, “69 ülkenin ticaret verilerini paylaşıyor Dünya Ticaret Örgütü, bu verilerden 50 tanesinin ihracatı düştü. Dünya ticaretini 2019 yılının eylül ayı sonu itibariyle yüzde 2,6 düştüğünü görüyoruz. Ama 2019 eylül itibariyle Türkiye’nin ihracatı yüzde 2,6 arttı. Biz dünya sıralamasında ihracat artışında 7. sıradayız. Bize yaptıklarımız az geliyor, hedeflerimiz daha büyük. Ama dünyanın da nerede durduğunu iyi değerlendirmeliyiz. Değer bazında artışta da dünya sıralamasında dolar bazında 5. sıradayız. Hedeflerimiz bundan böyle daha yüksek teknoloji ürünü ihracatı yapmak, üretim yapmak, gençlerimizi sadece teknolojiyi kullanan değil, bunun programlarını yazar hale getirmek. Bunu yazıp satabilirsiniz. Amerika bizim çelik ihracatımıza korumacılık önlemi uyguladı. Yüzde 50 vergi uyguladı. Bizim çelik ihracatımız yüzde 1,1. Ama bakanlığımızın desteklediği 23-24 yaşında oyun programı yazan gençlerimiz var. Onların ihracatı 1,3 milyar dolar” dedi.
“ARTIK KULLANICI OLMAKTAN ÇIKIP, ÜRETİCİ OLMAMIZ LAZIM”
Kullanıcı olmaktan çıkıp üretici olunması gerektiğine değinen Bakan Pekcan, “Artık kullanıcı olmaktan çıkıp üretici olmamız lazım. Bu doğrultuda pazartesi günü bakanlığımız İhracat Genel Müdürlüğü Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanlığı bu salonda sizlere eğitime gelecekler. Bu eğitimleri çok iyi değerlendirin. Biz eğitimleri Türkiye’nin 81 ilinde vermeye başladık. Demirci’yi de illerimizin arasına aldık. O kadarcık da torpili de yaptık. Arkadaşlarımız bu eğitimde dünyanın en büyük kargo şirketlerinden birisi gelecek. Elektronik ticaret eğitimi verecekler.

Elektronik ticarette ödeme sistemleri hakkında bilgi verecekler. Banka yetkilileri gelecek, kadın ve genç girişimcilerin yararlanabilecekleri düşük faizli kredi imkanlarını anlatacaklar. Bizler zaten kadın ve genç girişimcilere yönelik her birine 200 milyon TL ihracat kredisi veriyoruz. KOBİ’lerimize ihracat yapmaları halinde TL bazında yüzde 8,69 faizli kredi veriyoruz. Ayrıca dönemsel 200 milyon TL’den az olmamakla beraber tarım üreticileri için ihracat kredisi veriyoruz.

Bu konularda eğitim verecekler. Bakanlık personelimiz nasıl ihracatçı olunur, yurtdışı pazarlara nasıl açılınır, ticaret müşavirleriyle nasıl irtibata geçilir, nasıl ambalaj yapılır, marka pazara girişi, bakanlığımızın destekleriyle ilgili sizlere bilgi verecekler” dedi. Bakan Pekcan’ın konuşmalarının arından Bakan Kasapoğlu Demirci’ye kapalı yüzme havuzu yapılması için protokole imza attı. Program hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi. Programda Bakan Pekcan, Bakan Kasapopğlu ve Bakan Turan’a Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Palabıyık, Demirci Kaymakamı Adem Kaya, Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı, daire müdürleri ve vatandaşlar eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 18:12
YORUM EKLE