21 Ekim 2018 Pazar

Motosikletiyle kaza yapan genç sevk edildi

Muhalefet Partileri El sıkıştılar

Aylar öncesinde adına “ Cumhur İttifakı” konulan AKP ve MHP bloğunun bir araya gelmesine karşı muhalefetteki partilerde atağa geçti. Muhalefet partileri CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti kendi aralarında el sıkıştılar ve seçimlerde birlikte hareket etmeye karar verdiler. YSK’ ya verilecek listelerde de bu ittifak ve seçim bölgesinin özelliklerinin göz önünde tutularak olumlu sonuç almak ve TBMM’de çoğunluğu sağlamak en büyük hedef olarak belirlendi. Detaylar üzerinde çalışılıyor ve tam bir karar seçim takvimi içinde açıklanacak.

02 Mayıs 2018 Çarşamba 10:06
Muhalefet Partileri El sıkıştılar
Aylar öncesinde adına “ Cumhur İttifakı” konulan AKP ve MHP bloğunun bir araya gelmesine karşı muhalefetteki partilerde atağa geçti.

Muhalefet partileri CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti kendi aralarında el sıkıştılar ve seçimlerde birlikte hareket etmeye karar verdiler. YSK’ ya verilecek listelerde de bu ittifak ve seçim bölgesinin özelliklerinin göz önünde tutularak olumlu sonuç almak ve TBMM’de çoğunluğu sağlamak en büyük hedef olarak belirlendi. Detaylar üzerinde çalışılıyor ve tam bir karar seçim takvimi içinde açıklanacak.

Henüz imzaların atılmadığı ittifak protokolüne göre, partilerden CHP, İYİ Parti ve SP ilk turda kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracak. Cumhurbaşkanı adaylarından hangisi ilk turda en yüksek oyu alırsa, ikinci turda o adayın etrafında dört parti kenetlenecek.

DP’YE FORMÜL ARANIYOR
Dört parti asıl ittifakı ise Meclis’te çoğunluğu sağlamak için yapacak. Uzlaşmaya göre, dört parti milletvekili seçimlerinde ittifak yapacak. Her parti, kendi milletvekili adaylarını çıkaracak. Ancak bazı kritik yerlerde ittifak içinde yer alan partiler sonuç almak için en güçlü olan partinin adaylarına destek verecek. İttifakta CHP, İYİ Parti ve SP kendi kurumsal kimlik ve listeleriyle yer alacak. DP’nin bu ittifakta hangi formülde yer alacağı ise dört partiden yetkililerin oluşturduğu ortak çalışma grubunun son toplantısında karara bağlanacağı belirtiliyor. Kulislere göre DP’den bazı isimlere İYİ Parti listesinden, SP’den bazı isimlere de İYİ Parti ve CHP listesinden yer verilebileceği konuşuluyor.

BİRLİKTE AÇIKLAMA YAPACAKLAR
Dört partinin ortak çalışma grubunun üzerinde çalıştığı ittifak protokolünün bugün liderlere sunulması, ardından da dört parti liderinin düzenleyeceği ortak bir basın toplantısıyla kamuoyuna ilan edilmesi bekleniyor. Bu açıklamanın yarın yapılabileceği de belirtiliyor. Muhalefet ittifakının adına ilişkin çeşitli seçeneklerin gündeme geldiği ancak isimlendirmenin de liderlerin ortak onayı ile olacağı vurgulanıyor. Muhalefetin ittifak protokolünde ana hedefin parlamenter demokrasiye yeniden dönüş olduğu kaydedilirken, demokrasi ve hukuka da vurgu yapılıyor.


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Yazılan yorumlardan sadece yorumu yazan kişi sorumludur. Bu yüzden T.C. Kurallarına aykırı yorumlar yazmayınız. Hakaret içerikli yorumlar onaylanmamaktadır.
    Yeni uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı sistemi demokrasimizi geliştirir mi ?

    ARŞİV