İYİ Parti Çapaklıların haklı mücadelesini TBMM’ye taşıdı

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Çapaklı Mahallesi sınırları içerisine kurulması planlanan Biyogaz Santrali’ni, TBMM’ye taşıdıklarını, kendi mülklerini savunan köylülerin yanında olduklarını ve haklı mücadelelerinin savunucusu olacaklarını söyledi.

Manisa Son Haber
İYİ Parti Çapaklıların haklı mücadelesini TBMM’ye taşıdı

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Çapaklı Mahallesi sınırları içerisine kurulması planlanan Biyogaz Santrali’ne direnen çiftçilere karşı jandarmanın orantısız güç kullanması İYİ Parti’yi harekete geçirdi. İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, konunun takipçisi olduklarını ve sorunun İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu tarafından meclise taşındığını söyledi. Hukuksuz eylemi protesto eden ve kendi mülklerini savunan köylülere fiziksel şiddet uygulanmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Eryılmaz, “Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Çapaklı Mahallesi sınırları içerisine biyogaz şirketi tarafından kurulması planlanan elektrik santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED gerekli değildir raporu verilmiştir. Bu karara karşı bölge halkı tarafından Manisa İdare Mahkemesi’nde iptal davası açılmış ve bu çerçevede keşif yapılarak bilirkişi raporlarının beklenmesi kararı verilmiştir. Biyogaz şirketinin yapacağı santral alanı önceden mutlak tarım alanıyken Cumhurbaşkanlığı 1 No’lu Kararnamesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açık hale getirilmiştir. Bu karara karşı da ayrı bir dava açılmış ve hukuki süreç devam etmektedir. Tüm bu dava süreçleri devam ederken 15 Temmuz 2020 günü söz konusu şirketin santral alanında yol yapımı çalışmalarına başladığı görülmüş, buna karşı bölge halkı, bu hukuksuz faaliyete karşı Salihli Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmuş, müdahalenin men’i davası açılmış ve Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yol yapımının durdurulmasına yönelik ihtiyati tedbir kararı alınmıştır. İhtiyati tedbir kararına ve santral yapımıyla ilgili devam eden davalara rağmen, şirkete ait iş makinaları doğrudan kolluk kuvveti eşliğinde, bölgede mülk sahibi olan köylülerin tarlalarını işgal ederek yol yapımı çalışmalarına başlamıştır. Bu hukuksuz uygulamaya karşı kendi mülklerinin gasp edilmesini protesto eden köylüler şiddete maruz kalmıştır” diye konuştu. 
Eryılmaz, şöyle devam etti: “Biyogaz santralinin inşasına yönelik hukuki süreçler halihazırda devam etmesine ve Asliye Hukuk Mahkemesi’nce yol inşaatının durdurulmasına yönelik karar verilmesine rağmen kolluk kuvvetleri biyogaz adlı şirketin hukuk dışı yıkım çalışmalarına engel olmak yerine, bu hukuksuz eylemi protesto eden ve kendi mülklerini savunan köylülere karşı fiziksel şiddet uyguladığı fotoğraf ve video görüntüleriyle tespit edilen Salihli İlçe Jandarma Komutanı ve bu mağduriyete göz yuman ilçe kaymakamı hakkında idari bir işlem başlatılmasına yönelik gerekli olan tüm çalışmaları yapacağız. İlçe komutanı kadar, en az ilçe kaymakamı da mağduriyetin engellenmesine yönelik mülki idari amirlik vazifesini yerine getirmeyerek vatandaşlarımızı mağdur etmiştir. Çapaklılı hemşerilerimizin mağduriyetinin giderilmesi için konunun takipçisiyiz ve haklı mücadelelerinin savunucusu olacağız.”

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2020, 17:36
YORUM EKLE