Çoklu Baro Sistemine Karşıyız

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, son günlerde ülke gündeminde olan Çoklu Baro Sistemi hakkında açıklamalarda bulunarak, yargı erkinin en önemli ayağı olan savunmanın siyasallaşacağı bu düzenlemeye karşı olduklarını söyledi.

Manisa Son Haber
Çoklu Baro Sistemine Karşıyız

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, son günlerde ülke gündeminde olan Çoklu Baro Sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. İYİ Parti olarak avukatlık kanununda yapılacak değişiklikle getirilmek istenen Çoklu Baro Sistemine karşı olduklarını belirten Eryılmaz, “Ülke gündemimizde olan Çoklu Baro Sistemi hakkında hukuk ve seçim işleri başkanlığımızın görüşü açık ve nettir. Çoklu Baro Sistemi siyasallaşmış bulunan yargı sistemimizde baroların da siyasallaşmasına sebebiyet verecektir. Getirilmek İstenen sistem demokratik ilkelere uygun olmadığı gibi temsilde adalet sistemine de aykırıdır. İYİ Parti her zaman demokrasi ve İyileştirilmiş Parlamenter Sistemin savunucusu olmuştur. Parlamenter sistemin en temel özelliği güçler ayrılığıdır. Bu haliyle yargı erkinin en önemli ayağı olan savunmanın siyasallaşacağı bu düzenlemeye karşıyız” diye konuştu.

İktidar partisinin siyasi nedenlerle “çoklu baro” sisteminde ısrar ettiğine dikkat çeken Eryılmaz, şöyle devam etti: “Tüm avukatların oyları ile baro seçimlerinin yapılması daha demokratik bir yöntem olup temsilde adalet söylemi ile getirilen paketin samimiyetini de gösterecektir. Baro seçimleri 4 yılda bir yapılmalı ve var olan baro yönetiminin yönetim kurulu organlarında üç dönemden fazla süre görev yapılmamalıdır. Ayrıca yönetim kurullarına gençlerin de katılımını sağlamak amacıyla mesleki kıdem sınırı olmaksızın seçimlerde çarşaf listenin zorunlu olması yasaya ilave edilmelidir. Yargı ve baroların bağımsız olması gerekir. Bununla ilgili ulusal ve uluslararası belge ve bilgilere rağmen iktidar partisi, tamamen siyasi nedenlerle “çoklu baro” sisteminde ısrar etmekte ve kendisine bağlı barolar kurmaya çalışmaktadır. Bu sebeple Çoklu Baro Sistemine yönelik kanun teklifi geri çekilmeli ve bu yanlıştan dönülmelidir.”

YORUM EKLE